Tolerancja jako wartość i konieczność

15 listopada tego roku w klasie II „a” odbyły się zajęcia z okazji Dnia Tolerancji. Aby ułatwić zrozumienie tego słowa oraz wartości jakie ze sobą niesie, dzieciom przedstawiono bajki tematyczne pt.: „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” oraz film edukacyjny „Dlaczego każdy z nas jest inny?”. Ponadto, dzieci miały możliwość zobrazowania zdobytej wiedzy przez wspólne przygotowanie plakatu z hasłami na temat tolerancji oraz zachowań, których nie powinno się wspierać.

Dodatkowo, w parach, przygotowały literki, z których powstało wiodące tego dnia słowo: TOLERANCJA. Następnie rozwiesiły napis w korytarzu szkolnym. To nie był koniec! Zwieńczeniem pilnej pracy było wycięcie z papieru obrysu swoich dłoni, podpisaniu ich i rozmieszczeniu wokół przygotowanego uprzednio napisu.

Celem, pełnych zaangażowania zabaw, było utrwalenie przeprowadzonych wspólnych rozmów na temat tolerancji.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku, z powodu pogłębiających się zjawisk nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu. Święto obchodzone jest 16 listopada, jest afirmacją szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

Anna Dyguś