Wiwat maj…

Majowe święta, z których każdy dzień ma swoje znaczenie i historię.

1 maja – Święto Pracy – dzień ten upamiętnia wydarzenia z maja 1886 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych, kiedy to robotnicy wywołali strajk. Buntowali się oni przeciw koszmarnym warunkom pracy i wykorzystywaniu przez kapitalistów. Robotnicy zorganizowali 1 maja wielką demonstrację, w której udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób. Demonstracje tłumione przez policję trwały kilka dni i zginęło w nich kilkunastu robotników i jeden policjant.
Trzy lata później, w 1889 roku, dla uczczenia tych wydarzeń i dramatycznej walki robotników ustanowiono Święto Pracy.
2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - to święto ustanowiono w 2004 roku. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna związana była z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczyła tego, że w czasach PRL władze nakazywały wywieszanie flag 1 maja w Święto Pracy, które komuniści uznawali za jedno z najważniejszych świąt. Nakazywali jednak zdejmowanie ich 2 maja, w obawie, by nie wisiały do 3 maja – daty upamiętniającej ogłoszenie pierwszej polskiej konstytucji. To święto było bowiem w Polsce ludowej zakazane.

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja – tego dnia Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Był to przełomowy i nowatorski dokument zmieniający sposób rządzenia krajem.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Niestety niedługo później nastąpiły rozbiory Polski, a Polska zniknęła z mapy Europy. Święto oficjalnie przywrócono w 1919 roku – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ale w czasach komunizmu znów zlikwidowano.
Powtórnie przywrócono je w 1990 roku.

Uczniowie ze sztandarem szkoły, harcerze, młodzi historycy wraz z opiekunami uczcili majowe wydarzenia, uczestnicząc we Mszy Świętej za Ojczyznę i niosąc polską flagę ulicami naszego miasta.

Zdjęcia>>