Udział klasy VII „c” w projekcie „POŻYTECZNE ODPADY W NASZYCH OGRÓDKACH” organizowanym przez ZZOK w Bełżycach

Założeniem projektu było prowadzenie działań zmierzających do podnoszenia wiedzy oraz kształtowania świadomych i odpowiedzialnych postaw proekologicznych szczególnie w obszarze korzyści płynących z właściwego gospodarowania odpadami komunalnymi.

Nasza placówka otrzymała od Organizatora projektu następujący pakiet niezbędny do przeprowadzenia doświadczenia ekologicznego:

 - komplet dwóch skrzynek o wymiarach 40 cm x 30 cm x 15 cm,

- ziemię do wypełnienia skrzynek,

- środek poprawiający właściwości gleby „ZZOK ACTIVE” wyprodukowany na terenie Zakładu z zebranych odpadów BIO,

- nasiona pszenicy do zasiania w skrzynkach.

Doświadczenie miało na celu sprawdzenie wzrostu i rozwoju pszenicy przy zastosowaniu środka poprawiającego właściwości gleby „ZZOK ACTIVE” wyprodukowanego z odpadów organicznych przywożonych na teren Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach. Skrzyneczki po zasianiu zboża (skrzynka nr 1 - ziemia bez polepszacza glebowego i skrzynka nr 2 - ziemia z polepszaczem glebowym ok. 10%) należało umieścić w ciepłym miejscu z dostępem do światła. Co kilka dni sprawdzać, czy ziemia nie jest zbyt sucha. W razie konieczności podlewać. Doświadczenie monitorowano od dnia wysiewu tj. od 16 kwietnia 2024 r. do końca maja 2024 r.

Z obserwacji wynikało, że nasiona pszenicy wysiane w skrzynce z polepszaczem glebowym skiełkowały nieco później, jednak po skiełkowaniu nasion - nowe roślinki, które z nich wyrosły, były większe oraz ciemniejszego koloru. Źdźbła pszenicy w skrzynce z polepszaczem z bioodpadów przez miesiąc wzrastania i obserwacji były znacznie grubsze i wyższe niż źdźbła pszenicy w skrzynce bez polepszacza glebowego. Z doświadczenia wynikło, że polepszacz glebowy ewidentnie wpływa na poprawę jakości gleby, na której kiełkują nasiona i wzrastają z nich młode rośliny.

Zdjęcia>>

Aneta Żydek