„Dawne miasteczko – z Majerem przez Opatów” warsztaty Muzeum POLIN

14 czerwca 2024 roku po raz kolejny naszą szkołę odwiedziły edukatorki z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przeprowadziły warsztaty dla klasy III „c” i III „d” pod hasłem: „Dawne miasteczko – z Majerem przez Opatów”.  

Warsztaty edukacyjne nawiązywały do aktualnej wystawy czasowej w muzeum, przedstawiającej obrazy Majera Kirszenblata. Namawiany przez rodzinę Majer zdecydował się chwycić pędzel i namalować swoje wspomnienia. Na obrazach przedstawił swój dom rodziny, ulubione zabawy, święta i ważne miejsca w rodzinnym Opatowie.

Uczestnicy warsztatów poznali najważniejsze elementy biografii Majera Kirszenblata, a także zobaczyli fragment filmu dokumentalnego „Namaluj, co pamiętasz”. Dokładnie przyglądali się jego obrazom podczas rozwiązywania zagadek. Czytali wspomnienia Majera i dopasowywali opisane w nich miejsca i sytuacje do scen przedstawionych na obrazach. Wykonali figurki małego Majera – chłopca w niebieskim kubraczku, przemierzającego ulice Opatowa. Poznali przedmioty związane z kulturą i religią żydowską uwiecznione na obrazach, a także ważne święta. Dzięki filmowi z serii „Miło Was poznać” odwiedzili warszawską synagogę i poznali jej wnętrze, słuchając relacji rabina.  

Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali pamiątkowe przypinki inspirowane obrazami Kirszenblata lub wnętrzem synagogi.  

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
K. Bożym
A. Chojnacka