229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

229 lat temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Konstytucja spotkała się z podziwem światłych środowisk europejskich jako druga ustawa tego rodzaju na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w roku 1787. Mimo że nie miała szansy aby być wprowadzona w życie, pozostawiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość, jak bez przemocy osiągać porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach.

 

Czas teraz szczególny, więc i obchody święta inne niż zwykle. Oto niektóre wypowiedzi uczniów naszej szkoły sugerujące "Jak w obecnej sytuacji można świętować obchody 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja?":

„Zbliżamy się do obchodów święta 3 Maja. Jest to szczególny dzień, w którym powinniśmy świętować, uczestniczyć w mszach za Ojczyznę oraz apelach i akademiach z tej okazji. W tym roku jednak będzie inaczej. Mamy trudny czas epidemii, nie możemy się spotykać, nie chodzimy do szkoły, nie wolno nam urządzać zgromadzeń. Co zatem możemy zrobić? Z pewnością możemy wywiesić flagi, tak jak to było do tej pory, możemy również w tym dniu założyć maseczki w barwach narodowych. Możemy zorganizować z tej okazji śpiewanie hymnu państwowego. Mamy ze sobą kontakt na portalach społecznościowych. Wykorzystajmy to. Umówmy się, że o wyznaczonej godzinie wyjdziemy na nasze balkony lub przez nasze okna zaśpiewamy hymn. Koniecznie obejrzyjmy w tym dniu mszę w intencji naszej Ojczyzny. Znajdźmy sposób, by ten dzień był inny niż zwykle.” (Michał A, klasa 6)

„Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przez wiele lat, obchodzono uroczyście- organizowano defilady, parady, pokazy, zawody sportowe, rekonstrukcje historyczne, spotkania rodzinne itp. Dzieje Polski na przestrzeni wieków jej istnienia - od czasu Słowian aż do współczesności, obfitują w wiele wydarzeń historycznych. Nasza ojczyzna przeżywała wiele upadków i wzlotów. Bez wątpienia wielkim sukcesem naszego kraju było uchwalenie konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku. Ustawa ta była pierwszym w Europie i drugim na świecie nowoczesnym aktem prawnym. Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa na terenie Polski, a co za tym idzie wieloma ograniczeniami, dotyczącymi przemieszczania się i zakazem organizowania zgromadzeń, zmusza nas, Polaków do świętowania tej rocznicy w odmienny niż w ubiegłych latach sposób. Pozostając w domu, powinniśmy oznaczyć miejsce naszego zamieszkania symbolem narodowym jakim jest biało-czerwona flaga. Korzystając z różnych środków masowego przekazu możemy wziąć czynny udział w religijnych i świeckich obchodach tego święta takich jak: msze za Ojczyznę, filmy dokumentalne, reportaże. Dobrym pomysłem będzie również rodzinna wycieczka rowerowa po okolicy, uwzględniająca przejazd przez miejsca pamięci narodowej ważne dla całej Polski, jak również regionu, w którym mieszkamy. Pomimo trudnej sytuacji należy w zakresie obowiązujących przepisów i rozporządzeń dbać o narodową tożsamość, być dumnym, że jest się Polakiem i okazywać to każdego dnia.” (Michał Ch, klasa 6)

„Obchodzenie święta Konstytucji od 1944 do 1990 roku było zakazane przez ówczesne władze komunistyczne. Od 30 lat możemy celebrować tę rocznicę, jednak tegoroczne uroczystości mogą być zagrożone przez epidemię Covid-19. Nie pozwólmy aby tak się stało. 3 Maja możemy uczcić w inny sposób niż zwykle. Oto moje pomysły na świętowanie w domu: razem z rodziną możemy udekorować okno lub balkon flagą narodową; możemy obejrzeć film o obchodach tego święta; z gazet wyciąć różne treści o tym wydarzeniu i przygotować plakat upamiętniający ten dzień. Proponuję także razem z rodziną rozwiązać quiz wiedzy na temat Konstytucji 3 Maja.” (Ewa O, klasa 6)

Renata Krasula (opieka merytoryczna)

Małgorzata Pietraś (redakcja tekstu)