KARNAWAŁ Z PROGRAMAMI PRZYGOTUJMY LEPSZY ŚWIAT I DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU

11 lutego odbyły się w kl. II „c” warsztaty kulinarne połączone z klasową zabawą karnawałową. Od rana roznosiły się w naszej klasie cudowne aromaty warzyw, owoców  i wielu innych produktów, z których przygotowaliśmy zdrowe przekąski na naszą zabawę. Ich różnorodność, pomysłowość uczniów w przygotowaniu zachwycała wszystkie zmysły, a estetycznie nakryte stoliki zapraszały wręcz do degustacji przekąsek. Karnawał to przede wszystkim jednak zabawa, zabawa, zabawa… Nagle z kuchcików uczniowie przeistoczyli się w bohaterów książek, filmów i oddali się wspólnym tańcom i zabawie. Było pysznie, zdrowo,  tanecznie i radośnie!  Samodzielność i kreatywność uczniów oraz ich umiejętność pracy w zespole zasługuje na najwyższe uznanie. Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie naszego projektu.

Inspiracją tego przedsięwzięcia były  programy edukacyjne  „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” oraz „Przygotujmy Lepszy Świat”, realizowane w bieżącym roku szkolnym przez uczniów kl. II „c”. Kierując się wskazówkami programów stworzyliśmy w październiku własną Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Podczas  cyklicznych zajęć dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, sposobu komponowania diety, mądrego robienia zakupów, ale i tego jak jedzenie wpływa na organizm człowieka, zdobywają praktyczne umiejętności takie jak krojenie, siekanie, obieranie,  uczą się zasad higieny i pracy w kuchni, estetyki przygotowania posiłków.

Analizują również, jak drobna zmiana na talerzu może być korzystna dla zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska: przywrócić ziemi bioróżnorodność, ograniczyć emisję gazów, oszczędzić hektolitry wody, uratować tysiące gatunków roślin i zwierząt.

Bożena Watras – wychowawca klasy

Urszula Król – pedagog specjalny