Podsumowanie projektu w klasie VII „c”

19 października 2021r. klasa VII „c” podsumowała udział w Projekcie „Program Aktywności Edukacyjnej" zmienia życie klasy i społeczności, który jest finansowany w ramach programu aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy". Po odbyciu dwudziestogodzinnych warsztatów, które były przeprowadzone w szkole, uczniowie mieli za zadanie przygotować dowolną inicjatywę dla społeczności szkolnej. Do udziału w swoim projekcie poprosili młodszych kolegów i koleżanki z klas trzecich, którzy z radością przybyli na spotkanie. Gościem specjalnym była Pani Barbara Zielińska z Nadleśnictwa Kraśnik, która wygłosiła pogadankę na temat wyższości drewna nad plastikiem i zaprezentowała zebranym wiele funkcji użytkowych tego surowca. Dzieci z ochotą i zaangażowaniem odpowiadały na zadawane pytania. Każdy uczestnik miał możliwość wykonania własnego magnesu na plastrze drewna. Nadleśnictwo przekazało dla dzieci sadzonki drzew, które uczniowie zabrali do wysadzenia w swoich ogródkach.

Uczniowie klasy VII „c” przygotowali stoiska tematyczne związane z ekologią, plastikiem, oszczędzaniem wody, segregacją odpadów, a także warsztaty plastyczne i zagadki, z których mogli skorzystać trzecioklasiści. Z zaangażowaniem wykonywali zadania i odgadywali zagadki.

Na zakończenie spotkania uczniowie klasy VII „c” zaprezentowali krótką część artystyczną   pt. „Święto lasu”, w której pokazali młodszym kolegom i koleżankom, w jaki sposób należy zachowywać się w lesie i czego nie wolno w nim robić.

Ostatnim elementem projektu było posadzenie przed szkołą drzew podarowanych przez nadleśnictwo, co z radością uczynili organizatorzy spotkania.

Udział w warsztatach, wspólne działanie i praca, miały na celu wzmacnianie zgranego  zespołu klasowego metodami projektu, pedagogiki, przygody i przygotowanie  do działania na rzecz społeczności i z nią oraz wykształcające klasowych młodzieżowych liderów.  Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Ewelina Gajowiak