W dniach 3 – 4 października pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją!” odbyła się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Blisko 15 tysięcy pielgrzymów reprezentujących niemal 400 placówek edukacyjnych wszystkich typów, przybyło by podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo, a także pomodlić się w intencjach Ojca Świętego Franciszka, podziękować za pontyfikat św. Jana Pawła II oraz poprosić o obronę rodzin, świata i Kościoła.

Tysiące młodych ludzi zgromadzonych pod jasnogórskimi wałami, na których powiewa kilkaset sztandarów z wizerunkiem patrona, to współtwórcy młodego polskiego Kościoła.

Pielgrzymi ze szkół im. Jana Pawła II przybywając na Jasną Górę mają świadomość, jakie znaczenie w życiu ich patrona miało to miejsce. To on dawał im przykład, jak docierać do świętości. Był wielkim nauczycielem, z którego nauk wciąż czerpią mądrość, wskazówki i siłę do podejmowania codziennych zmagań. I mimo lat, które upływają od momentu, kiedy Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca, w jego naukach wciąż odnajdujemy wskazówki jak postępować i wyznaczać cele naszego życia. Mijający czas nie osłabia mocy słów naszego patrona, bo prawda w nich zawarta jest ponadczasowa.

Kulminacyjny moment pielgrzymki to uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, poprzedzona Modlitwą Różańcową.

Widocznym znakiem, że Maryja Matka czuwa nad nami w każdej chwili, była aura towarzysząca pielgrzymkowemu spotkaniu. Po zimnym i ulewnym wtorku nadszedł dzień 4 października, kiedy pielgrzymi zgromadzeni u stóp wałów jasnogórskich mogli złożyć parasole i pod pogodnym niebem uczestniczyć we mszy świętej.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Olszyn, a w nim ruiny średniowiecznego zamku. Z zadumą, ale i ogromną radością zakończyliśmy kolejne pielgrzymowanie wyczekując przyszłego roku.

Monika Plewik