Ciekawe odwiedziny

28.05.2024 r. naszą szkołę odwiedził Radosław Jarecki - nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie oraz współzałożyciel Fundacji Mała Misja, który zabrał nas w podróż na odległy Madagaskar. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji pt. „Twarze Madagaskaru”, dzięki której zapoznali się z kulturą wyspiarzy, poznali grupy etniczne: Merina, Sakalava, Tsimihety, nauczyli się kilku

malgaskich słów, przymierzyli malgaskie stroje oraz dowiedzieli się, z jakimi problemami zmagają się ich rówieśnicy w jednym z najbiedniejszych krajów świata. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Fundacji Mała Misja: www.malamisja.pl oraz mediów społecznościowych FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100086624889936 Twarze Madagaskaru

Zdjęcia>>

Bibliotekarki

Biblioteka za 100 lat

Biblioteka za 100 lat. Konkurs plastyczny organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Przesłaliśmy prace Leny Świątkowskiej i Adma Kwiatkowskiego. Życzymy sukcesu!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji świetliczaki z klasy I „a” i II „c” odwiedziły szkolną bibliotekę. Pani Agnieszka Piłat opowiedziała, jak grupujemy książki, dlaczego każda ma numer i na czym polega praca bibliotekarza. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną przedstawiającą „Dzieje Książki” oraz opowieść pt. „Noc w bibliotece” zaprezentowaną w teatrzyku kamishibai.

Zwieńczeniem zajęć było wspólne czytanie lektury „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” oraz wykonanie „sowich” zakładek do książek.

Zdjęcia>>

Agata Skurska

23.04 ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Akcja czytelnicza:

„ZASIEJEMY CZYTELNICTWEM NASZĄ SZKOŁĘ”

Byliście wspaniali, kreatywni! Uruchomiliście swoją wyobraźnię i zasadziliście magiczne nasionka w książkowo-literackich doniczkach. Możemy podziwiać, co z nich wyrosło!

Dziękujemy Dzieciom i Nauczycielom za przyłączenie się do akcji.

Zdjęcia>>

Biblioteka

PATRONI ROKU 2024

patroni 2024Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2024 Rokiem Czterech Literatów: Czesława Miłosza, Melchiora Wańkowicza, Witolda Gombrowicza i Marka Hłasko.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą życia i twórczości wymienionych pisarzy.

Prezentacja>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat

CZYTELNICZE PORADY NA 2024 ROK

Dlaczego czytanie dzieciom jest ważne?

Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenia czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Co więcej, czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Czytanie rozwija umysł!

Częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu, co za tym idzie, pozwala lepiej zapamiętywać. Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb.

Reasumując, stymulowanie mózgu poprzez czytanie ma ogromny wpływ na osoby w każdym wieku i jest jedną z najlepszych czynności, jakie powinniśmy codziennie „serwować” swojemu organizmowi.

Zapraszamy uczniów do korzystania z naszej biblioteki.

Zdjęcia>>

Dorota  Nowak
Agnieszka Piłat

Miejsce przyjazne dla czytelnika. Tu bije serce szkoły - BIBLIOTEKA

Nasz projekt uzyskał pozytywną opinię i otrzymaliśmy 18300 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupiliśmy nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, dokupiliśmy regały, pufy i nowy komputer.

Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor za wsparcie naszych działań oraz Pani Edycie Rząd za piękną aranżację kącika czytelniczego.

Zdjęcia>>

Bibliotekarki

IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE”

Biblioteka szkolna dziękuje uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie  – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Celem akcji jest promocja czytelnictwa, integracja środowiska szkolnego, zachęcenie dzieci i młodzież do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Zdjęcia>>

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX wieku, kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października.

Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS wybrało – „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Nasza biblioteka także w październiku obchodzi Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Udało nam się już zrealizować niektóre działania:

* Ogólnopolską Akcję Czytelniczą – „Czytamy z Sercem”,

* Udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na „Model Przestrzenny Serca”,

* Szkolną Zbiórkę Charytatywną – „Makulatura na Misje” – budowa studni głębinowej w Afryce,

* Całoroczny Konkurs Czytelniczy na „Najlepszego Czytelnika Roku Szkolnego 2023/2024,

* Akcję Bookcrossingową dla uczniów klas 0-III,

* Tematyczną gazetkę na korytarzu.

Ponadto, w miesiącu październiku:

* Ogłosimy Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas 0-III „Mój ulubiony Bohater Bajkowy”,

* Zorganizujemy Ślubowanie na Czytelnika dla Zerówek,

* Zaprosimy Bibliotekę Mobilną,

* Zorganizujemy Pokaz Zumby dla klas starszych,

* W ramach Innowacji pedagogicznej zorganizujemy zajęcia z Dogoterapii dla uczniów z klasy II „d”

Zapraszamy do udziału w październikowych zajęciach i konkursach.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak, Agnieszka Piłat