#Szkoła Pamięta - Niepodległa

Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, Z ojca krwią spada dziedzictwem na syna, Sto razy wrogów zachwiana potęgą, Skończy zwycięstwem.

11 listopada 1918 r. spełniło się to, co było marzeniem naszych pokoleń -  narodziło się na nowo nasze niepodległe państwo. Po 123 latach niewoli,  prześladowań, wolna Polska powróciła na mapę świata. Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych naznaczonych  walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu Bohaterów, w tym Tych, którzy mieli kilka lub  kilkanaście  lat i niewinnie ginęli za Niepodległą. Musimy pamiętać  i przekazywać  następnym pokoleniom – to , co wyrosło na  polskiej   ziemi zroszonej krwią i skrywającej szczątki – Polaków – Bohaterów .

Narodowe Święto Niepodległości. – to wyjątkowy dzień dla każdego Polaka. Fakt likwidacji Polski był przyczyną zbiorowej tragedii, którą naród okupił ceną krwi swoich Synów. Państwo polskie nie istniało, lecz naród  utrzymał własną tożsamość . Przetrwał dzięki pamięci o swej przeszłości, tradycji i kulturze.  Zaborcy  podzielili między siebie naszą Ojczyznę, aby raz na zawsze zlikwidować wszystko ,co polskie – język , kulturę, tradycję. Spójrzmy na karty polskiej historii i przywróćmy pamięć o Naszych Bohaterach, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 11 listopada to dzień poświęcony Ojczyźnie, to symbol walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. To okazja, aby oddać cześć Tym, którzy przywrócili nam wolność. Z tej  okazji na stronie naszej szkoły  - uczniowie zaprezentowali ważne wydarzenia oraz  miejsca pamięci narodowej – związane z walką o wolność.