Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II

Kilka dni temu, 1 marca, po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku grupa młodzieży z klasy 2 b – Agata Bednarczyk, Izabela Kalicka, Anna Kwiecień, Natalia Ziółkowska, Adrian Psionka, Juliusz Widelski, Radosław Wolak oraz Rafał Żuchnik – podjęła się realizacji projektu edukacyjnego „Dlaczego Wyklęci?”. Uczniowie odbyli warsztaty w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej, odwiedzili Dział Militariów lubelskiego Muzeum na Zamku, zapoznali się z materiałami dostępnymi na stronie internetowej IPN, rozmawiali z żyjącymi świadkami epoki Niezłomnych, analizowali twórczość poetycką żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Relacja z wycieczki do IPN-u była już prezentowana na stronie szkoły, tak jak i artykuł wyjaśniający kim właściwie byli tzw. Żołnierze Wyklęci, nazywani też Niezłomnymi. Przeprowadzono ankietę dotyczącą Wyklętych wśród uczniów naszego gimnazjum. Jej wyniki świadczą o tym, że wiedza na ten temat jest ciągle niewystarczająca. Grupa projektowa przygotowała gazetkę ścienną poświęconą Danucie Siedzikównie ps. Inka. Jej los nie pozostawia nikogo obojętnym.

Na podstawie zgromadzonych materiałów powstał program artystyczny poświęcony życiu „leśnych”, często bardzo młodych ludzi, dziewcząt i chłopców, którzy pozostawili swoje rodziny, aby walczyć o wolność i niepodległość Ojczyzny. Staraliśmy się pokazać życie zwykłego człowieka, jego emocje, pragnienia, lęki. Ci ludzie nie zastanawiali się, jak historia oceni ich działania, robili to, co uważali za słuszne. Występ grupy projektowej wspieranej przez koleżanki i kolegów z klasy został wysoko oceniony nie tylko przez panią dyr. Małgorzatę Bojar i nauczycieli. Podobał się również uczniom naszej szkoły.

Renata Krasula, Małgorzata Pietraś – opiekunowie projektu