Laboratoria Przyszłości

Rocznica egzekucji mieszkańców Bełżyc i Podola 1944 roku

7 czerwca 2024 roku odbyły się w Bełżycach obchody 80. rocznicy egzekucji mieszkańców Bełżyc i Podola, która miała miejsce w czasie II wojny światowej, 9 czerwca 1944 roku. Uroczystości rozpoczęły się od spotkania przy pomniku Matki Bożej Partyzanckiej. Pamięć bohaterów, niewinnych ofiar hitlerowskiego terroru, uczczono modlitwą, złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy przez delegacje powiatowe, gminne oraz środowiska kombatanckie.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach. Widowisko poetycko – muzyczne  przybliżyło tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat, które rozegrały się na bełżyckim Rynku. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

W uroczystości wzięli udział: burmistrz Joanna Kaznowska, ks. proboszcz Janusz Zań, ks. Mariusz Nakonieczny, radni powiatu: Zofia Ptasznik, Marcin Olszak oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich.

Będziemy pamiętać o naszych bohaterach i kultywować ich pamięć, ponieważ wiemy, że naród, który pamięta o swojej przeszłości i uczy młode pokolenia patriotyzmu, przetrwa nawet najtrudniejsze momenty w dziejach.

W uroczystości wykorzystane zostały elementy nagłośnienia zakupione w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

Anna Woźniak

Dzień Kobiet

,,Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów.”

                                                Pierre de Brantome

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet - na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W ten wyjątkowy dzień dziewczynki i wszystkie panie naszej szkoły zostały powitane kwiatami oraz drobnymi upominkami, a w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę. W tym roku nie było tradycyjnej akademii. Zastąpiono ją audycją w szkolnym radiowęźle, do którego chłopcy zaprosili Panią dyrektor Lucynę Sobczak. Podczas rozmowy były wspomnienia ze szkolnych lat i pytania dotyczące pracy na stanowisku dyrektora szkoły. Po raz pierwszy słuchowiska wysłuchali uczniowie młodszych klas, którzy z zaciekawieniem słuchali głosów rozbrzmiewających na szkolnych korytarzach. Na zakończenie audycji chłopcy zaśpiewali wszystkim paniom gromkie „Sto lat”.

Dużym powodzeniem cieszyła się fotobudka, przygotowana przez Samorząd Uczniowski, w której były wykonywane zdjęcia. Będą one  radosną pamiątką dzisiejszego świętowania. Uśmiech na twarzach naszych pań wywołały także odznaki: „Najlepsza szycha w mieście”, „Niezła z Ciebie szprycha”, „Fajna z Ciebie babka”, ,, Jedyna w swoim rodzaju”, „Dziewczyna jak malina”, „Anioł nie kobieta”, które zostały wręczone przez męską cześć społeczności szkolnej.

W ramach części artystycznej  został wyświetlony  film - niespodzianka, w którym wystąpili uczniowie, nauczyciele i sympatycy naszej szkoły. Radości nie było końca.

Podczas nagrywania i montowania filmu oraz audycji w radiowęźle został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Wszystkim dziewczynkom i paniom życzymy, aby każdego dnia roku czuły się wyjątkowe, kochane i doceniane

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA W KLASIE I „C” – LEKCJA BIBLIOTECZNA

Wszystkie dzieci niezależnie od płci lubią dinozaury. Gady te są dla nich ulubionymi zwierzętami. Z tego też względu 26 lutego obchodzimy Światowy Dzień Dinozaura.

Uczniowie z klasy I „c” bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach dotyczących dinozaurów. Na początku zapoznali się z Kącikiem Czytelniczym, w którym znalazły się książki, bajki oraz albumy związane z tymi prehistorycznymi gadami. Wysłuchali także wiersza Aleksandry Wojtyła pt.: „Dinozaury”. Następnie, obejrzeli edukacyjną prezentację multimedialną, na podstawie której poszerzyli wiedzę o dinozaurach. Uczestniczyli także w zabawie ruchowej, prezentując na forum klasy wylosowaną przez siebie „dinozaurową czynność”. Mieli także okazję obejrzenia dinozaura i jajka wykonanego w Szkolnej Drukarce 3D przez Pana informatyka – Piotra Ćwiklińskiego, zakupionej w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć ułożyli również tematyczne puzzle, a także wykonali pracę plastyczną – Dinozaura z papierowego talerzyka. Podsumowaniem było rozwiązanie przez pierwszoklasistów tematycznego quizu oraz wykonanie zdjęcia w fotobudce z dinozaurem w głównej roli.

Celem głównym zajęć związanych z dinozaurami było: rozbudzenie zainteresowań czytelniczych u uczniów oraz wzbogacenie widomości z zakresu prehistorii i życia dinozaurów.

Prezentacja>>

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

Dorota Nowak

KAWIARENKA ARTYSTYCZNA

22 lutego 20224 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II miało miejsce niezwykle wydarzenie, jakim była VI edycja Kawiarenki Artystycznej. Motywem przewodnim była miłość w literaturze i muzyce. Temat cieszył się ogromnym zainteresowaniem, chęć udziału złożyło ponad sześćdziesięciu uczestników. Wśród nich byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Babinie, Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach, naszej szkoły. Muzyczną niespodziankę przygotowali także rodzice, którzy zaśpiewali trzy utwory o miłości.

Rokroczne spotkania w kawiarence poetycko- muzycznej maja na celu zainteresowanie twórczością poetycką i muzyczna dzieci i młodzież. Chcemy, aby to wydarzenie było ciekawą alternatywą na spędzenie wolnego czasu.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom, uczestnikom kawiarenki, ich nauczycielom i rodzicom za obecność i przygotowanie dzieci i młodzież do występów. Swoją wdzięczność wyrażamy pani Agacie Skurskiej i Edycie Rząd za piękną dekorację i panu Andrzejowi Pietrasiowi za oprawę muzyczną tego niezwykłego  wieczoru.

Podczas Kawiarenki Artystycznej został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Z radością czekamy na kolejną edycję kawiarenki.

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

Ewelina Gajowiak
Anna Woźniak
Anna Wójtowicz

Wieczór z karaoke w III „d”

W piątek 19 stycznia br. uczniowie klasy III „d” spotkali się w szkole na kolejnym pikniku integracyjnym. Karimaty, materace, śpiwory  i wszystko się zaczęło...

     Śpiewać każdy może…, więc śpiewaliśmy, korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości, graliśmy w planszówki, układaliśmy  RUCHOME KLOCKI KONSTRUKCYJNE KORBO itp. a co najważniejsze  - wspólnie spędziliśmy czas, rozmawialiśmy i dobrze się bawiliśmy.

To był bardzo udany wieczór!

Zdjęcia>>

#LaboratoriumPrzyszłości #LaboratoriumPrzyszłości

A.Ambrożkiewicz
K.Bożym

Niezwykła noc w klasie III „d”

Z 15 na 16 grudnia uczniowie klasy III „d” mieli okazję przekonać się, jak wygląda szkoła nocą. Z plecakami wypełnionymi po brzegi punktualnie zjawili się wieczorem pod salą nr 15. Godziny upłynęły szybko na wspólnej zabawie, grach, rozmowach. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością - tworzyli różnorodne konkursy, a także samodzielnie przygotowywali nagrody dla uczestników. Wielkim powodzeniem cieszyły się także  RUCHOME KLOCKI KONSTRUKCYJNE KORBO zakupione w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

Po czasie przeznaczonym na zabawę nadszedł moment kolacji oraz wieczornej toalety. Uczniowie ze smakiem zjedli pizzę, a następnie powoli przygotowywali się do snu.

Ta niezwykła noc wpisała się także w działania innowacji realizowanej w klasie trzeciej - ,,Podróże z plecakiem – poznajemy piękno naszego województwa”.

To był wspaniale przeżyty czas! Mamy nadzieję, że uda się go powtórzyć. 😊

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

        6 grudnia 2023 r. odbyły się warsztaty Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Zespół edukatorów prowadził dla uczniów zajęcia interaktywne, pełne zabawy wspierające rozwój różnych kompetencji. Zajęcia prowadzone były w grupach 15-osobowych, obejmowały one: druk 3D w tym długopisy 3D i drukarka 3D, sztuczna inteligencja, robotyka, okulary VR.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Monika Wójcik

Nauka w wirtualnej rzeczywistości

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klas trzecich korzystali z Gogle Vr - nowoczesnych okularów, które ukazują dziecku świat nauki, oddziaływując bezpośrednio na kilka zmysłów. Uczniowie mogli badać trójwymiarowe obiekty i środowisko, podróżować po świecie, poznawać historię, poznać układ słoneczny od wewnątrz, zobaczyć jak bije ludzkie serce. Nauka w wirtualnej rzeczywistości to zupełnie nowe doznania, które ułatwiają zapamiętywanie i pozwalają doświadczać w niedostępny dotąd sposób. Wykorzystany przez uczniów sprzęt zakupiony został w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zajęcia dostarczyły uczniom sporej dawki wrażeń i dobrej zabawy.
Z pewnością jeszcze będziemy wracać do tych emocjonujących doświadczeń.

Zdjęcia>>

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Anna Mazurek
Andrzej Mazurek
Piotr Ćwikliński

WIECZÓR INTEGRACYJNY KLAS 0 „d” i II „b”

W piątkowy wieczór 08.10.2023 r. uczniowie klasy 0 „d” oraz II „b” wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym. Dzieci chętnie brały udział w zaproponowanych zabawach integracyjnych oraz ruchowych na sali gimnastycznej, z niecierpliwością czekały na pyszną pizzę.

Ogromną radość sprawiła dzieciom zabawa klockami LEGO Education oraz zadania na macie interaktywnej „Fun Floor”. Sprzęt został zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Podczas wykonywanych zadań uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością, wyobraźnią, a także uczyli się współdziałania oraz pracy w zespole.

Wszyscy wrócili do domu zadowoleni, chętni na kolejne takie spotkania.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Zdjęcia>>

Anna Bogusz
Aneta Jankowska
Magdalena Lewandowska

,,Czytamy z sercem 2023”

W tym roku szkolnym uczniowie klasy III „d” pierwszy raz uczestniczyli w Ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem”, której głównym celem jest przede wszystkim promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, ale także poszerzania wiedzy na tematy serca – jego budowy, funkcjonowania, chorób, a także szerokiej symboliki.

Efekty działań :

  • wizyta w MGBP – zajęcia czytelnicze i plastyczne (wykonanie zakładek z orgiami w kształcie serca),
  • kreatywność uczniów – czytanie z improwizowaniem wierszy z sercem w roli głównej (wykorzystując sprzęt z #LaboratoriaPrzyszłości i wykonując zadania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa),
  • czytanie przez nauczycieli publikacji z zasobów szkolnej biblioteki zakupionej z projektu NPRCZ,
  • wspólny taniec do piosenki ,,Miłość twa”.

Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji akcji.

W akcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszłości

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
K. Bożym