Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły – klasy 0b i 0c uczestniczyli niedawno w wycieczce do Jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Bełżycach. Celem naszej wizyty było poznanie pracy strażaków, zapoznanie z wyposażeniem wozów strażackich oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Strażacy zademonstrowali dzieciom sprzęt, którego używają w różnych trudnych sytuacjach. Uczniowie mieli także okazję przymierzyć hełm i zobaczyć pokaz zjazdu po rurze do akcji ratunkowej.

Składamy serdeczne podziękowania Komendantowi Straży Pożarnej w Bełżycach panu Adamowi Pietrzakowi za możliwość wizyty i życzliwe przyjęcie oraz wszystkim panom strażakom, którzy w interesujący sposób opowiadali o swojej odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zdjęcia>>

Wychowawczynie klas:

0b – p. Anna Marcewicz

0c – p. Katarzyna Zygo

W pierwszym tygodniu czerwca w upalne popołudnie uczniowie klas 0b i 0c udali się z wizytą na Komisariat Policji w Bełżycach. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzanie niektórych pomieszczeń oraz przypomnienie ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa. Uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się z bliska pracy policjantów, przymierzyć kamizelkę kuloodporną, kask a nawet kajdanki. Największą frajdą, wywołującą wiele emocji było zamknięcie w małej, okratowanej celi, na co zdecydowali się tylko najodważniejsi uczniowie. Na parkingu dzieci mogły wejść i dokładnie zgłębić tajemnice policyjnego samochodu patrolowego, zaprezentowano nam także sygnały świetlne i dźwiękowe, które są niezbędnym wyposażeniem policyjnych radiowozów.

Składamy serdeczne podziękowania Komendantowi Komisariatu Policji w Bełżycach panu Mariuszowi Kozakowi za możliwość wizyty oraz dzielnicowemu panu Wojciechowi Sito za życzliwe przyjęcie i cierpliwe udzielanie odpowiedzi na pytania związane z zawodem policjanta.

Zdjęcia>>

Wychowawczynie klas:

0b – p. Anna Marcewicz

0c – p. Katarzyna Zygo

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich naturalnej potrzebie poznawania świata w kl.III e w miesiącach grudzień –maj pierwszy piątek miesiąca zostały okrzyknięte dniem eksperymentu.    

Wykonane doświadczenia:

NIEWIDZIALNE PISMO

Niewidzialne pismo to doskonały sposób, jeżeli chcemy przekazać komuś ważną wiadomość, o której inni nie mogą wiedzieć. Zabawę w podchody zna większość z nas. Dzięki temu eksperymentowi zabawa ta może okazać się atrakcyjniejsza, a przedmioty do niego potrzebne znajdują się w każdym domu. Do wykonania eksperymentu potrzebne nam są:
– sok z cytryny lub mleko
– kartka papieru,
– pędzelek
– świeczka
Jak to działa?

Pod wpływem ogrzewania papier nasączony sokiem z cytryny ciemnieje szybciej niż zwykły papier. W ten sposób ukryta wiadomość staje się widoczna.

ERUPCJA WULKANU

  W tym eksperymencie postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób dochodzi do wybuchu wulkanu. Na początku wyjaśniliśmy, że wulkan to miejsce, w którym gorąca, płynna skała – magma pod wpływem ciśnienia wydobywa się z wnętrza ziemi na powierzchnię. Wybuch ten nazywamy erupcją. 

  Gorący popiół, skały i gazy wyrzucane są wówczas w powietrze, wypływa lawa, która z czasem schładza się i zastyga, tworząc skały magmowe i niszcząc otaczającą przyrodę.
Wszystko to staraliśmy się zobrazować, przeprowadzając eksperyment. Zaczęliśmy od przygotowania wulkanu z masy solnej. Z gotowej masy wspólnymi siłami uformowaliśmy stożek, wkładając w środek duży słoik, i tak powstał krater. U jego podnóża stworzyliśmy miasteczko, zbudowaliśmy z klocków domki i poustawialiśmy drzewa.
Do naszego krateru wsypaliśmy sodę oczyszczoną i kolorowy barwnik. Następnie dzieci powoli zaczęły wlewać ocet i po chwili na powierzchnię zaczęły wypływać strużki lawy, zalewając częściowo miasteczko, dzięki czemu udało nam się pokazać, jak groźnym zjawiskiem jest erupcja wulkanu.
Dzieci były zafascynowane eksperymentem. To nie tylko wspaniała zabawa, ale i solidna dawka wiedzy

Fascynacja i pragnienie odkrywania nowych zjawisk powraca. Tym razem eksperyment obrazujący przemieszczanie się wody po papierowych ręcznikach. Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie. Woda wędruje pomiędzy szklankami i zmienia kolor, a dzieci mogą obserwować jak powstają nowe odcienie poprzez mieszanie barw. Michał wykonywał pomiary ilości i prędkości przemieszczania się wody w szklance. Efekty były dla dzieci zaskakujące i stanowiły zachętę do eksperymentowania w domu pod okiem dorosłych.

TAŃCZĄCA KUKURYDZA

Składniki doświadczenia

 • wysokie naczynie np. plastikowa butelka z odciętą górą, 
 • 2 szklanki wody, 
 • pół szklanki octu, 
 • 3 łyżki sody oczyszczonej, 
 • garść kukurydzy (popcorn),
 • ewentualnie barwnik spożywczy 

Do naczynia z wodą wlewamy ocet i wsypujemy kukurydzę. Przed wrzuceniem kukurydzy do naczynia można dodać barwnik. Następnie dodajemy sodę oczyszczoną i gotowe. Każdy kto przeprowadzał doświadczenie pt. "Wulkan", wie co się dzieję z połączenia wody, octu i sody. Jednak dodając kukurydzę i czekając kilka sekund możemy właśnie obserwować naszą tańczącą, wirującą, skaczącą kukurydzę. Dlaczego nasza kukurydza tańczy?

W naszym naczyniu powstał dwutlenek węgla, w efekcie czego niektóre pęcherzyki gazu przyklejają się do ziarenek kukurydzy. Dwutlenek węgla powoduje, że kukurydza unosi się i opada.

WĘDRUJĄCA WODA

                      Fascynacja i pragnienie odkrywania nowych zjawisk powraca. Tym razem eksperyment obrazujący przemieszczanie się wody po papierowych ręcznikach. Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie. Woda wędruje pomiędzy szklankami i zmienia kolor, a dzieci mogą obserwować jak powstają nowe odcienie poprzez mieszanie barw. Efekty były dla dzieci zaskakujące i stanowiły zachętę do eksperymentowania w domu pod okiem dorosłych.

MAGICZNY PALEC

Do wykonania doświadczenia potrzebujemy:

 • talerz a w nim wodę,
 • pieprz
 • płyn do mycia naczyń. 

Talerz z wodą posypujemy pieprzem, palec moczymy w płynie do mycia naczyń i wkładamy do talerza. Mamy hokus pokus i...pieprz ucieka od palca:)

CZY POWIETRZE JEST WIDOCZNE?

Uczniowie wykorzystali :

 • piórka,
 • strzykawki,
 • balon
 • wodę

Wykonując doświadczenia stwierdzili ,że powietrze jest widoczne ,ale w postaci: bąbelków w wodzie, poruszania się piórka i wielkości balona.

Uczniowie wiedzą, że nie każde doświadczenie i eksperyment zawsze nam wychodził, tak jakbyśmy tego chcieli . Podczas eksperymentowania ćwiczyliśmy także naszą samodzielność : dodajemy, wsypujemy, wlewamy, nabieramy, uczymy się precyzji i wykonujemy wiele innych czynności przydatnych w życiu codziennym.

Doświadczenia wykonywał nauczyciel jak również i chętni uczniowie.

Zdjęcia>>

Wychowawca i uczniowie kl.III e

Dnia 10 czerwca 2018 r klasa III e otrzymała zaproszenie do uczestnictwa w pikniku zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Czółnach.

Dzieci wystąpiły z trzema tańcami. Potem uczestniczyły w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.

Wspólnie z rodzicami miło spędzili czas

Zdjęcia>>

A.Ambrożkiewicz

14 czerwca uroczyście podsumowaliśmy konkursy profilaktyczne realizowane w kl. 0 – IV

 1. „Czyste powietrze wokół nas” – uczniowie oddziałów przedszkolnych
 2. „Mam prawo do czystego powietrza” – uczniowie kl. I
 3. „Nie pal przy mnie, proszę” – uczniowie kl. II – III
 4. „Wybieram zdrowie” – uczniowie kl. IV

Uczniowie wykonali 130 prac w różnych kategoriach: plakat, utwór wierszowany i prezentacja multimedialna. Wybór tych najlepszych był niezmiernie trudny. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, a laureaci super nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Bełżyce, Radę Rodziców naszej szkoły oraz właścicieli księgarni „Topa-z” w Bełżycach. Sponsorom nagród serdecznie dziękujemy, a uczestnikom konkursów gratulujemy pomysłowości w tworzeniu swoich dzieł.

Niektóre prace naszych uczniów zostały zaprezentowane uczestnikom Wojewódzkiej Konferencji „Uczniowie biegną po zdrowie” w dniu 12 czerwca 2018 r. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowanej przez Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.

Zdjęcia>>

Bożena Watras – pedagog szkolny

logo m     logo CyfrowaSzkola    Zagrajmy o sukces    szkola dobrych praktyk sp    szkola dobrych praktyk gim  

 

  awarded etwinning school label       Cyberauci logo for light

 

       dziecko w sieci    sieciaki    dbi    SPR logo      akademia puchatka     

 

     szkola w ruchu      banner patronat                      DEU    logo chd

 

   dobra szkola logo kolor     http://www.bpe.powiat.lublin.pl/       Schule im Wandel logo