WITAMY NOWY ROK W FILHARMONII LUBESLKIEJ

Uczniowie kl. I „c” powitali Nowy Rok w Filharmonii Lubelskiej, oglądając niezwykłe widowisko „Cichuteńko pośród nocy” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. To był stanowczo więcej niż zwykły Koncert Noworoczny. Bożena Baranowska, autorka scenariusza i reżyserka, stworzyła barwne i nadzwyczaj efektowne widowisko. Znakomicie wykonywane partie wokalne przeplatane były występami kolędników, tancerzy i uzupełnione inscenizacjami związanymi z Bożym Narodzeniem. Na scenie pojawiło się ponad 100 wykonawców. Przeżyliśmy cudowne chwile. Wydawać by się mogło, że kolędy i pastorałki to repertuar znany i osłuchany, z którym niewiele nowego można zrobić. Nic bardziej mylnego. Kaniorowcy pokazali, na jak wiele sposobów można je wykonywać. Obok tradycyjnych interpretacji, usłyszeliśmy wykonania nawiązujące do stylistyki country, tak było w przypadku pastorałki „Skrzypi wóz”. Z kolei kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki” - zostały zaaranżowane w sposób tak oryginalny, że słuchając tych pieśni miało się poczucie nowości i świeżości. Były też „numery” premierowe, choćby pastorałka orawska, wykonywana z wykorzystaniem pasterskich dzwonków.

Bardzo dużo radości sprawiło dzieciom wykonanie znanych im pastorałek „Pastuszek bosy” i „Była noc”, śpiewały razem z artystami.

Dopełnieniem cudownych wrażeń było dla uczniów obejrzenie wystawy obrazów Lucyny Bielskiej, wokalistki w chórze Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego, której wielką pasję jest malarstwo.

Bożena Watras – wychowawca kl. I „c”

Urszula Król – pedagog specjalny