Z LUBLINA NA K2 – POLSKI HIMALAISTA Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

„Góry to moje życie”

27 kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole polskiego taternika, alpinistę oraz himalaistę – pasjonata gór – Pana Piotra Tomalę, który jest absolwentem geografii w Lublinie. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy VII „a” i VI „c”. Piotr Tomala urodził się dnia 9 lutego 1972 roku. W swojej 30-letniej karierze alpinisty wspinał się na Alasce, gdzie zdobył najwyższy szczyt Ameryki Północnej – McKinley (6190 m n.p.m.); w Ameryce Południowej – Aconcagua (6962 m n.p.m.); Huascaran (6768 m n.p.m.); Pisco (5752 m n.p.m.); Alpamayo (5947 m n.p.m). W Azji – Ama Dablam (6812 m n.p.m.); Island Peak (6189 m n.p.m.). Zdobył także dwa ośmiotysięczniki Cho Oyu (8201 m n.p.m.) w Tybecie i Broad Peak (8051 m n.p.m.) w Pakistanie. Ponadto, uczestniczył w wyprawach na ośmiotysięczniki: Manaslu Dhaulagiri, K2, Nanga Parbat. Latem 2016 roku wziął udział w polskiej wyprawie na K2 z Jarosławem Batorem, Pawłem Michalskim i Markiem Chmielarskim, która ostatecznie nie zdobyła szczytu. Jest szefem Klubu Wysokogórskiego Lublin oraz Członkiem Kadry Narodowej polskiego Związku Alpinizmu. Podczas spotkania Pan Piotr opowiedział o swojej bohaterskiej wyprawie na K2, która odbyła się w 27 stycznia 2018 roku wspólnie z Denisem Urubka, Adamem Bieleckim i Jarosławem Botorem. Zimową wyprawę przerwała jednak uczestnikom akcja ratownicza na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Elizabeth Revol, którą udało się sprowadzić do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera (dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe). Akcja ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach i została doceniona za bohaterstwo uczestników. Piotr Tomala wraz z ekipą za udział w misji ratunkowej na Nanga Parbat udali się na ratunek Francuzki Elizabeth Revol i Polaka Tomasza Mackiewicza. W efekcie udało im się uratować życie kobiety. Za braterski udział w Akcji ratowniczej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – 2019 oraz Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej – Francja 2019. Podczas spotkania nasz gość dzieląc się przeżyciami, zaprezentował ciekawe filmy oraz zdjęcia odzwierciedlające zimową wyprawę oraz sprzęt wysokowspinaczkowy: linę, uprząż, czekan, raki, a także pamiątkowy kombinezon z wyprawy na K2.

Spotkanie z Panem Piotrem okazało się wspaniałą lekcją geografii dla uczniów, promocją zdrowia i czytelnictwa z zakresu ciekawostek oraz książek związanych z wyprawą, himalaizmem, a także ciekawą formą do spędzenia czasu wolnego. Te niezwykłe zajęcia z pewnością na długo pozostaną uczniom w pamięci.

Składamy serdeczne podziękowania naszemu gościowi za złożenie wizyty w naszej szkole, miło spędzony czas oraz podzielenie się swoimi przeżyciami, sukcesami oraz porażkami towarzyszącym wyprawom. Życzymy zdrowia i wytrwałości w zdobywaniu kolejnych szczytów.

Dorota Nowak
Anna Dyguś