Regionalizm

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii Polski – dzień odzyskania niepodległości. Minęła kolejna rocznica odzyskania przez Polskę, po 123 latach niewoli, niepodległego bytu. Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi poprzysięgli uroczyście, że nazwę „Polska” wymażą z historycznych dokumentów.

Polacy pokonani i gnębieni przez zaborców tęsknili za wolnością, za ojczyzną i wywalczyli Niepodległą.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zdjęcia>>

Pamiętamy o Tych, którzy odeszli…

Młodzi patrioci z naszej szkoły zapalili „znicze pamięci” na mogiłach regionalnych bohaterów, zmarłych nauczycieli i uczniów – kolegów, którzy odeszli.

Święto Zmarłych to czas, gdy palone są znicze na każdej mogile żołnierskiej: na grobach powstańczych, na polnych i leśnych mogiłach, gdzie pochowani są bezimienni żołnierze. W miejscach kaźni i straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych zabitym żołnierzom i cywilom we wszystkich wojnach.

Zdjęcia>>

Porządkujemy mogiły - służba!

 

 

Mimo pięknego słońca za oknem, zbliża się listopad, a wraz z nim święto zmarłych. Zawsze w tym czasie pamiętamy o tych którzy "odeszli na wieczną wartę". Harcerze z 43 DH Parasol wraz z regionalistami z naszej szkoły uporządkowali zabytkowy grób rodziny Brzezińskich - jednych z pierwszych właścicieli Bełzyc. 

Wrzesień 1939 roku – wojna, okupacja i walka…

Wrzesień 1939 roku był dla Polaków początkiem kolejnej zagłady państwa, które w tamtym czasie odradzało się po 123 latach zaborów. Od 1 września Niemcy podbijali kolejne tereny naszego państwa i dokonywali zbrodni. 17 września Polacy bronili się przed Niemcami w bitwie nad Bzurą, w Warszawie, we Lwowie, Modlinie i na Helu. Dowództwo wojsk polskich podejmowało jednocześnie próby organizacji obrony na tzw. „przedmościu rumuńskim”. Wobec agresji sowieckiej na Polskę 17 września, obrona Polski stała się niemożliwa.

Po wejściu Sowietów do Polski na porządku dziennym był rabunek, napady i kradzieże. Żołnierze wchodzili do domów, zabierali ze spiżarni wszystkie zapasy, zabijali zwierzęta domowe. Za Armią Czerwoną szły zaś oddziały specjalne NKWD. Sowieckie służby od razu przystąpiły do prześladowań polskiej ludności. Rozpoczęły się masowe mordy na ludności cywilnej i żołnierzach – jeńcach wojennych. Tysiące osób zostało zesłanych do gułagów leżących w głębi ZSRS. Do Związku Sowieckiego wywożono sprzęt produkcyjny z zakładów przemysłowych, lokomotywy, wagony, samochody, a także żywy inwentarz. Z muzeów, archiwów i bibliotek kradziono (lub niszczono) setki tysięcy dokumentów, książek i dzieł sztuki. Rozpoczęto także likwidację kościołów, które przerabiano na magazyny.

Młodzi historycy z naszej szkoły przypomnieli społeczności szkolnej tamte wydarzenia, aby uczcić pamięć o bohaterach wrześniowych dni.  

Zdjęcia>>

Marsz Pamięci Narodowej

Kolejny raz młodzi patrioci z naszej szkoły przeszli historyczny szlak i odwiedzili miejsca walk o wolność Polski. Uczestnicy rajdu pochylili się też nad mogiłami narodowych Bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny. Wędrowanie po ścieżkach i miejscach, gdzie widnieją mogiły i krzyże, przybliża obraz ojczystych kart historii. Polskie dzieje to walka, a w naszym kraju było jej wiele. Powiadają, że: „wolność krzyżami się mierzy”. Pod leśnymi, białymi krzyżami w różnych zakątkach polskiej ziemi „śpią żołnierze na wiecznej warcie”. Nasi uczniowie szli i wydeptali szlak współczesnej pamięci o chłopakach z lasu. Cześć i chwała polskim Bohaterom!

Zdjęcia>>

Warszawo - pamiętamy… Pamiętać będziemy…

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w ogólnopolskich obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwiedzili miejsca pamięci związane z walką Polaków o wolność stolicy. Przeszli też alejkami Powązek i spotkali tam weteranów walk o Warszawę w 1944 roku. Wieczorem śpiewali patriotyczne pieśni powstańcze. To historyczne wydarzenie pozostanie na długo w pamięci wszystkich jego uczestników, którzy byli w miejscach uświęconych krwią Bohaterów. Część Ich pamięci!

Zdjęcia>>

Uczniowie starsi – młodszym

Niecodzienne lekcje historii odbyły się w ramach integracji pokoleń. Młodzi historycy wraz z nauczycielem przybliżyli historię Polski oraz zagadnienia patriotyzmu młodszym wychowankom z naszej szkoły. Odbył się też konkurs wiedzy i wybrane osoby otrzymały nagrody. Młodsi uczniowie zwiedzili też Szkolny Kącik Pamięci Narodowej.

Zdjęcia>>

Porządkowanie mogiły

Uczniowie klasy V „b” uporządkowali historyczną mogiłę na miejscowym cmentarzu parafialnym, która jest pod opieką naszej szkoły. Sprzątając grób, uczniowie otrzymali ważną lekcję szacunku i pamięci o przodkach. Zrozumieli również, jak ważna jest troska o miejsca pochówku nie tylko naszych najbliższych zmarłych, ale także tych zapomnianych, których bliscy z ważnych powodów nie są już w stanie zatroszczyć się o nie.

Zdjęcia>>

XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

Uczniowie klas siódmych wzięli udział w konkursie pod patronatem Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.

Ravensbrück to miejsce uświęcone cierpieniem wielu niewinnych kobiet. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet, który powstał w 1939 roku. Pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną tego roku. Polki przyjechały do Ravensbrück dokładnie 23 września. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę, w sumie przez gehennę obozu przeszło ich 40 tysięcy. Przy obozach powstawały hale produkcyjne, w których kobiety były wykorzystywane do prac niewolniczych na rzecz firm niemieckich. W obozie przeprowadzano na kobietach bestialskie eksperymenty pseudomedyczne.

KONFERENCJA W LICEUM

Uczniowie klasy VII „a”  uczestniczyli w dwóch konferencjach historycznych, które przygotowane zostały przez starszych kolegów, w tym absolwentów naszej szkoły. Pierwsza sesja dotyczyła życia Żydów w Bełżycach. Druga poświęcona została Wincentemu Witosowi i jego działalności. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom Zespołu Szkół  im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach za zaproszenie i za te historyczne wydarzenia.

Zdjęcia>>