Regionalizm

Warszawo - pamiętamy… Pamiętać będziemy…

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w ogólnopolskich obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwiedzili miejsca pamięci związane z walką Polaków o wolność stolicy. Przeszli też alejkami Powązek i spotkali tam weteranów walk o Warszawę w 1944 roku. Wieczorem śpiewali patriotyczne pieśni powstańcze. To historyczne wydarzenie pozostanie na długo w pamięci wszystkich jego uczestników, którzy byli w miejscach uświęconych krwią Bohaterów. Część Ich pamięci!

Zdjęcia>>

Uczniowie starsi – młodszym

Niecodzienne lekcje historii odbyły się w ramach integracji pokoleń. Młodzi historycy wraz z nauczycielem przybliżyli historię Polski oraz zagadnienia patriotyzmu młodszym wychowankom z naszej szkoły. Odbył się też konkurs wiedzy i wybrane osoby otrzymały nagrody. Młodsi uczniowie zwiedzili też Szkolny Kącik Pamięci Narodowej.

Zdjęcia>>

Porządkowanie mogiły

Uczniowie klasy V „b” uporządkowali historyczną mogiłę na miejscowym cmentarzu parafialnym, która jest pod opieką naszej szkoły. Sprzątając grób, uczniowie otrzymali ważną lekcję szacunku i pamięci o przodkach. Zrozumieli również, jak ważna jest troska o miejsca pochówku nie tylko naszych najbliższych zmarłych, ale także tych zapomnianych, których bliscy z ważnych powodów nie są już w stanie zatroszczyć się o nie.

Zdjęcia>>

XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

Uczniowie klas siódmych wzięli udział w konkursie pod patronatem Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.

Ravensbrück to miejsce uświęcone cierpieniem wielu niewinnych kobiet. Był to największy obóz koncentracyjny dla kobiet, który powstał w 1939 roku. Pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną tego roku. Polki przyjechały do Ravensbrück dokładnie 23 września. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę, w sumie przez gehennę obozu przeszło ich 40 tysięcy. Przy obozach powstawały hale produkcyjne, w których kobiety były wykorzystywane do prac niewolniczych na rzecz firm niemieckich. W obozie przeprowadzano na kobietach bestialskie eksperymenty pseudomedyczne.

KONFERENCJA W LICEUM

Uczniowie klasy VII „a”  uczestniczyli w dwóch konferencjach historycznych, które przygotowane zostały przez starszych kolegów, w tym absolwentów naszej szkoły. Pierwsza sesja dotyczyła życia Żydów w Bełżycach. Druga poświęcona została Wincentemu Witosowi i jego działalności. Jesteśmy wdzięczni dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom Zespołu Szkół  im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach za zaproszenie i za te historyczne wydarzenia.

Zdjęcia>>

„PrzyGOTuj Bełżyce na zmiany”

Grupa projektowa Graj Odkrywaj Twórz zorganizowała lokalną grę o tematyce naszego regionu. Młodzi historycy z naszej szkoły uczestniczyli w tym wydarzeniu. Grupy uczniów z różnych szkół naszej gminy otrzymały pakiety zadań, które należało wykonać, przemierzając  zakątki Bełżyc. Wszyscy uczestnicy z radością i niezwykłym sprytem wykonali zlecone zadania – planowania nowych obiektów architektonicznych w Bełżycach.  

Zdjęcia>>

Zwycięstwo naszych uczniów w wojewódzkim konkursie historycznym

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ogłoszony został III Konkurs Poetycki dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”. Celem było promowanie wśród dzieci postaw patriotycznych w oparciu o świadomość wartości, którym służyli Żołnierze Wyklęci. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym edukacyjnym wydarzeniu. Bartosz Jędrej z klasy VII „c” zajął I miejsce, natomiast Borys Świątkowski z klasy VII „c” zajął II miejsce. Obaj zapełnili grono laureatów i otrzymali atrakcyjne nagrody. Naszą szkołę uhonorowano dyplomem. Gratulujemy zwycięzcom!

Zdjęcia>>

Wiwat maj…

Majowe święta, z których każdy dzień ma swoje znaczenie i historię.

1 maja – Święto Pracy – dzień ten upamiętnia wydarzenia z maja 1886 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych, kiedy to robotnicy wywołali strajk. Buntowali się oni przeciw koszmarnym warunkom pracy i wykorzystywaniu przez kapitalistów. Robotnicy zorganizowali 1 maja wielką demonstrację, w której udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób. Demonstracje tłumione przez policję trwały kilka dni i zginęło w nich kilkunastu robotników i jeden policjant.
Trzy lata później, w 1889 roku, dla uczczenia tych wydarzeń i dramatycznej walki robotników ustanowiono Święto Pracy.
2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - to święto ustanowiono w 2004 roku. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna związana była z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczyła tego, że w czasach PRL władze nakazywały wywieszanie flag 1 maja w Święto Pracy, które komuniści uznawali za jedno z najważniejszych świąt. Nakazywali jednak zdejmowanie ich 2 maja, w obawie, by nie wisiały do 3 maja – daty upamiętniającej ogłoszenie pierwszej polskiej konstytucji. To święto było bowiem w Polsce ludowej zakazane.

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja – tego dnia Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Był to przełomowy i nowatorski dokument zmieniający sposób rządzenia krajem.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Niestety niedługo później nastąpiły rozbiory Polski, a Polska zniknęła z mapy Europy. Święto oficjalnie przywrócono w 1919 roku – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ale w czasach komunizmu znów zlikwidowano.
Powtórnie przywrócono je w 1990 roku.

Uczniowie ze sztandarem szkoły, harcerze, młodzi historycy wraz z opiekunami uczcili majowe wydarzenia, uczestnicząc we Mszy Świętej za Ojczyznę i niosąc polską flagę ulicami naszego miasta.

Zdjęcia>>

ZBRODNIA W KATYNIU – PAMIĘTAMY

Katyn grafika202413 kwietnia 1943 r. Niemcy poinformowali o odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu.

Ludobójstwo zostało dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na około 22 tys. obywateli II RP i do dzisiaj pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród ofiar było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Do 1990 r. władze sowieckie próbowały obarczyć winą za swoją zabrodnię Niemców.

Słowo Katyń jest symbolem miejsc, w których zamordowano tysiące najlepszych synów Polski. Pomordowani Polacy nie mieli kaplicy, pogrzebu ani własnej mogiły. Wrzucono Ich do dołów śmierci i zakopano. Innym nakazano milczeć, aby nikt nie poznał dramatu ludzi  i skali okrucieństwa, jakiego dokonano w imię nienawiści do człowieka.

Winą więzionych i zgładzonych było tylko to, że byli przedstawicielami polskiego narodu – znienawidzonego przez Stalina za odwagę, waleczność, honor i oddanie ojczyźnie.

Wszczęte w Rosji śledztwo zakończono w 2005 r. i uznano, że mord na polskich jeńcach był przestępstwem, które uległo przedawnieniu.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora"

Hieronim Dekutowski, „Zapora”, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK i WiN; skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, stracony 7 marca 1949 r. w więzieniu MBP na warszawskim Mokotowie.

Ku czci bohatera odbyła się Msza Święta w kościele parafialnym p.w. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach. Następnie miał miejsce przemarsz do Parku Miejskiego w Bełżycach, gdzie odsłonięto i poświęcono Pomnik „Zapory”. W dalszej części uroczystości odbyła się część artystyczna w MDK w Bełżycach. Występ uświetnili uczniowie naszej szkoły – śpiewem i odegraniem ról w przedstawieniu. Ostatnią częścią uroczystości był koncert patriotycznych pieśni zespołu „Forteca”.

Zdjęcia>>

Ewa Pietrzyk
Aneta Żydek