Chwała Bohaterom 1863 roku

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22.01.1863 r. i było walką narodu polskiego o wolność w epoce porozbiorowej. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę rozpoczęcia wystąpienia zbrojnego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Do boju wciągnięto wszystkie warstwy społeczeństwa polskiego.

Wydarzenia lat 1863-1864 nie ominęły Lubelszczyzny, dotknęły również naszą okolicę. Polacy, którzy poszli do walki o wolność, udowodnili swoje poświęcenie dla Ojczyzny. Są Oni wzorem Bohaterów, którym należy oddawać hołd i przekazywać z pokolenia na pokolenie wiadomości o ich czynie zbrojnym. To właśnie oni utrwalili naszą tożsamość narodową, przez cierpienie i łzy po poległych, po  których żyła pamięć  w sercach Ich bliskich. Marzenia walczących spełniły się i odrodzenie naszej państwowości po 123. latach niewoli w 1918 roku – stało się faktem.

Uczniowie naszej szkoły z klas – 2 „d”, 6 „b”,8 „a”,8 „e” pod opieką pań: Anny Ambrożkiewicz, Anny Wójtowicz i Ewy Pietrzyk oddali hołd Bohaterom tamtych dni, uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych ku czci powstańców w miejscowym Kościele.