Zakończenie zbiórki żołędzi

Po razy czwarty wolontariat prowadził zbiórkę żołędzi dla Fundacji Lubelska Straż Ochrony Zwierząt.

Celem akcji było promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, rozbudzanie wrażliwości na los zwierząt leśnych w okresie zimy, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody.

Żołędzie nie tylko symbolizują jesień i cieszą dzieci, które tworzą z nich ciekawe prace plastyczne lecz stanowią cenny pokarm dla zwierząt leśnych.

Uczniowie i wolontariusze z wielkim zaangażowaniem zbierali żołędzie, zwłaszcza, że w tym roku było ich bardzo mało. Zostały one odebrane przez pracowników Nadleśnictwa Kurów i będą w sezonie zimowym przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Dzięki temu, że są bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, pozwolą zwierzynie leśnej lepiej przetrwać zimę. Zbiórka daje obopólne korzyści: z jednej strony to dobry sposób promowania nawyków ekologicznych wśród uczniów, nauka wrażliwości i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody; z drugiej strony mamy oczywiście dobro zwierząt – pomoc w przetrwaniu w trudnych, zimowych warunkach, w których mogłyby sobie nie poradzić bez wsparcia człowieka.