ZHP

Nocka drużyny

 

Nocka drużyny to coś na co czekaliśmy od dawna... Nie było to jednak tylko spanie ( spania w sumie było niewiele!) Oprócz zabaw, wśród których najbardziej popularne okazały się zapałki i dentysta było trochę pracy.

Wykonywaliśmy zadanie przedzlotowe - kartki przedstawiające nasz miasto i region, którymi będziemy się wymieniać z patrolami z całej Polski na grze w Zakopanem. Był apel podczas którego zamknięte zostały próby: Antka na wywiadowcę , Julki i Łucji na ochotniczki. Oprócz pagonów wręczone zostały również sznury funkcyjne proporcowym zastępów.

Potem było świeczowisko ( na rozpalenie ogniska nie pozwoliła nam pogoda ;-( , na którym gościliśmy druhny Ewelinę i Amelkę,należące kiedyś do naszej drużyny. To one rozpaliły ogień, na który przyrzeczenie harcerskie złożył druh Adam. Do późna przy blasku świec śpiewaliśmy harcerskie piosenki

Następnego dnia biszkopty poznawały a harcerze przypominali sobie drogowskaz jakim jest prawo harcerskie, były szyfry, zabawy nawiążujące do poszczególnych punktów prawa, rebusy i scenki. Szczególnie zapadła wszystkim w pamięć ta dotycząca 5 prawa - harcerz postępuje po rycersku! Poczuliśmy się jak w teatrze - biszkopty naprawdę się postarały, narrator wprowadził nas w fabułę, były rekwizyty i stroje, a do tego wartka akcja! Brawo!

Potem małe co nieco w postaci pizzy, sprzątanie i .... porcjowanie ciasta przyniesionego przez rodziców na akcję zarobkową. Dziękujemy!

Nocka drużyny

 

NOCKA DRUŻYNY – PLAN

Kiedy?

17/18.11.2023

Gdzie?

Nasza szkoła

Co należy zabrać?

  • Pełne umundurowanie
  • Buty na zmianę – należy je wcześniej zabrać bo szatnie będą zamknięte!!!
  • Karimata
  • Śpiwór
  • Wygodne ubranie
  • Coś do jedzenia i picia na śniadanie i kolację – Nie zupki chińskie!
  • Przybory toaletowe
  • Coś do pisania, ewentualnie śpiewnik lub zeszyt harcerski
  • Czekoladę lub inny słodycz
  • Duuuuuuużo dobrego humoru!

Czytaj więcej: Nocka drużyny

Świętujemy Niepodległość

      

105 lat temu Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Z tej okazji harcerze z naszej drużyny świętowali na różne sposoby: wzieliśmy udział w akcji Szkoła do Hymnu, uczestniczyliśmy w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, pełniliśmy warty przy pomniku , składaliśmy kwiaty, uczestniczyliśmy we mszy świętej, a po południu świętowaliśmy urodziny Polski na wesoło! Były życzenia, wspólne odśpiewanie "sto lat", tort, szampan (oczywiście Picolo!) biało - czerwone donuty, tańce, śpiewy i zabawy.

Pamiętamy o tych którzy odeszli...

 

Społeczność naszej szkoły pamięta o przeszłości miasta i ludziach dla niego zasłużonych. Młodzi patrioci troszczą się o miejsca pamięci w naszym mieście.

Harcerze i uczniowie z naszej szkoły uporządkowali historyczny grób, który jest pod opieką naszej placówki. Jest to mogiła właścicieli Bełżyc – rodziny Brzezińskich,  pochodząca z XIX wieku.

Brzezińscy posiadali dwór, u zbiegu ulic - Grażewicza i Szpitalnej. Wybudowali go bracia - Ignacy i Franciszek Brzezińscy, tworząc ośrodek dóbr ziemskich.

Słowiańska gra

Na dzisiejszej zbiórce drużyny przyjęliśmy w nasze szeregi nowych członków. Biszkopty dostały chusty i rozkazem zostały przyjęte do drużyny. Życzymy im powodzenia na harcerskim szlaku.

Potem druhna Jagoda, nasza przyboczna jako ważna szycha w naszej drużynie dostała odpowiednią koszulkę… To ona z zastępami Marchewki i Kwiat Paproci przygotowała dla nas grę. Mapa przeniosła nas w czasy pierwszych Słowian. Na punktach gry spotkaliśmy min. woja, Żercę, Bełta, Marzannę, Mokosz czy Bożątko... Poznaliśmy niektóre zwyczaje i święta słowiańskie, pletliśmy wianki, tkaliśmy, strzelaliśmy z łuku, walczyliśmy z wojem, rozwiązywaliśmy krzyżówkę a na koniec bawiliśmy się w "Kręcenie wora"- mistrzynią okazała się druhna Ania, która po zażartej walce wyglądała jak... Nimfa Błotna ale zabawa była przednia!

Msza organizacji harcerskich

W pierwszą niedzielę października tradycyjnie już spotykamy się na mszy świętej organizacji harcerskich. Potem zuchy, wilczki, druhny i druhowie, instruktorzy i seniorzy stają ramię w ramię w jednym harcerskim kręgu i śpiewają "Bratnie słowo"

Biwak ZDZL z historią w tle

 W dniach 23-24 września wzięliśmy udział w biwaku Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej, a że biwak był pod namiotami dzień rozpoczęliśmy pionierką. Rozstawianie namiotów, kanadyjek noszenie materacy itp. to dosyć ciężka praca, ale nikt nie narzekał. Obiad też zrobiliśmy sami na kuchni polowej! Potem było trochę zabaw, pląsów śpiewanek a najważniejsze spotkania z przyjaciółmi! Trochę popadało, jednak deszczowa aura nie wystraszyła nikogo i chociaż mieliśmy alternatywę nocowania w szkole nikt z niej nie skorzystał. W niedzielę wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających 160 rocznicę Potyczki pod Nowym Stawem. Po blisko dziesięciokilometrowej wędrówce dotarliśmy do miejsca docelowego, gdzie czekały na nas grillowane kiełbaski. Następnie uczestniczyliśmy w polowej mszy świętej przy mogile Powstańców Styczniowych w Nowym Stawie, a później oglądaliśmy rekonstrukcję historyczną upamiętniającą bitwę powstańczą. Mieliśmy też okazję zamienić kilka słów z rekonstruktorami, zobaczyć z bliska broń i zapytać o piękne stroje z epoki. To był biwak pełen wrażeń i ciekawa lekcja historii.

Zbiórka naborowa

 

Zbiórka naborowa za nami! Kandydaci na harcerzy wzięli udział w grze terenowej podczas której zbierali informacje na temat tego czego mogą spodziewać się na zbiórkach, co robimy w harcerstwie i w jaki sposób. Poznali już pierwsze zwyczaje panujące w drużynie i dowiedzieli się że są Biszkoptami! Żeby dobrze zapamiętali tą nazwę dostali na koniec... biszkopty! Mamy nadzieję, że im się spodobało i przyjdą na kolejne zbiórki. Do zobaczenia - Czuwaj! 

Godzina W. Pamiętamy!

 

We wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17.00 określonej kryptonimem „W”, jak Wolność, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach historii miasta.

W tym roku przypada 79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem na Placu Powstańców Warszawy w Bełżycach wraz z mieszkańcami miasta uczciliśmy minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy.

Harcerska Akcja Letnia 2023

Harcerska Akcja Letnia – Lato Leśnych Ludzi dobiegła końca. Był to czas niesamowitej przygody, zabawy a także doskonalenia umiejętności w zakresie pionierki, terenoznastwa oraz obozownictwa.

Były wędrówki… i to dość długie, kajaki, park wodny, jaskinia, park linowy, budowanie szałasów, nocleg w lesie ( w czasie deszczu!!!) zbieranie darów lasu i przygotowanie posiłków na ognisku rozpalonym bez pomocy zapałek, zajęcia z samarytanki i podstaw musztry. Nie zapomnieliśmy także o rozwoju duchowym – uczestniczyliśmy w mszach świętych. Obóz harcerski to też szkoła życia 😉 szycie, pranie i sprzątanie! Pokonaliśmy swoje lęki pełniąc nocne warty i uczestnicząc w chrzcie obozowym. Kilka osób zamknęło próby na stopnie, wszyscy zdobyli nowe sprawności. Wróciliśmy do domów naładowani pozytywną energią, gotowi na nowe wyzwania

Do zobaczenia na harcerskim szlaku!

Podkategorie