ZHP

PrzyGOTuj Bełżyce na zmiany - Gra miejska

Grupa harcerzy z naszej drużyny utworzyła patrol i wzięła udział w grze miejskiej „PrzyGOTuj Bełżyce na zmiany” organizowanej przez grupę projektową Graj Odkrywaj Twórz. Wcieliliśmy się w rolę architektów projektujących nowe obiekty w Bełżycach. Na punktach gry za poprawnie wykonane zadania dostawaliśmy pieniądze – była to specjalna waluta Fujarka Bełżycka, oraz materiały potrzebne do budowy. W związku z tym poruszaliśmy się po ulicach miasteczka z czerwonym leżakiem plażowym, łyżwami, koszykiem na zakupy, projektorem, obrazem i kasą fiskalną 😉wzbudzając tym niemałe zainteresowanie przechodniów! Na koniec wymieniliśmy się z innymi patrolami zdobytymi rzeczami, tak aby każdy mógł zbudować inny obiekt – powstały projekty min. centrum handlowego, aqua parku, muzeum, lodowiska i kina. Na jednym z punktów gry okazało się że wśród związanych z Bełżycami osób do rozpoznania znalazł się nasz druh Wojtek czyli słynny Magik!

Zlot Chorągwi Lubelskiej

W dniach 7-9 czerwca braliśmy udział w Zlocie Chorągwi Lubelskiej ZHP w Majdanie Sopockim. Zwiedzanie pięknego Roztocza zaczęliśmy od Krasnobrodu. Po przyjeździe do stanicy zabraliśmy się do rozstawiania namiotów, następnie zgromadziliśmy materiał i rozpaliliśmy ognisko aby przygotować harcerskie grzanki na kolację – smakowały wybornie! Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku obrzędowym wraz z ponad trzystoma zuchami, harcerzami, wędrownikami i instruktorami. Drugi dzień zlotu upłynął nam na grze terenowej, która pozwoliła nam na podziwianie uroków roztocza i zapoznała nas z miejscowymi legendami. Podsumowanie gry nastąpiło przy wieczornym ognisku, gdzie patrole zaprezentowały wykonane przez siebie totemy i rzuciły czar wymawiając słowa swojego zaklęcia, tym samym ratując Tanewę. Trzeci dzień przywitał nas deszczem tym samym utrudniając pracę nad repionierką… mimo to daliśmy radę! Po wspólnej mszy świętej i złożeniu obozowiska wróciliśmy do domu. Teraz zostały nam wspomnienia i … suszenie i czyszczenie namiotów ;-)

Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino

 

Harcerze z naszej drużyny wraz z reprezentacją Chorągwi Lubelskiej ZHP uczestniczyli w Harcerskiej Wyprawie Pamięci.

Przez ostatni tydzień podróżując przez Włochy zwiedziliśmy Wenecję, wyspy Murano i Burano, Rimini, Asyż, San Marino, Watykan i Rzym.

Głównym celem naszej wyprawy był  udział w uroczystościach na Monte Cassino  gdzie 80 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle krwawych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze wraz ze znajdującymi się na nim ruinami klasztoru. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Oddaliśmy im hołd pełniąc służbę przy grobach na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Trop Ojczyzna

 

        

Tropy harcerskie są instrumentem stawiającym na pracę zespołową. Realizowane przez zastęp tropy harcerskie powinny należeć do jednej z 7 ścieżek tematycznych. Jako, że reprezentacja naszej drużyny wybiera się na obchody 80 rocznicy bitwy pod Monte Cassino postanowiliśmy zgłębić historię tej bitwy i zrealizować trop Ojczyzna.

Zanim przystąpiliśmy do pracy nad tropem przekonaliśmy się o sile tkwiącej w pracy zespołowej uczestnicząc w zbiórce o współpracy. Budowaliśmy wspólnie wieżę, szukaliśmy najlepszego sposobu na przewrócenie na lewą stronę koca, na którym stoi cały zastęp i pisaliśmy z zawiązanymi oczami pod dyktando pozostałych członków zastępu poruszając kartką, nie pisakiem!

Przekonani do współpracy wybraliśmy sobie formę w jakiej zrealizujemy trop i podzieliliśmy się zadaniami. Zastęp Białe róże zorganizował lekcję dla dzieci z zerówki o misiu Wojtku. Uczestnicy sami wykonali kolorowanki dla najmłodszych, zgromadzili informacje i opowiedzieli dzieciom im o misiu Wojtku. Zastęp Marchewki przygotował grę terenową o tematyce historycznej, natomiast zastęp Kwiat Paproci wykonał gazetkę tematyczną o roli kobiet w bitwie pod Monte Cassino.

 

Bieg po stopnie

Aby zdobyć kolejny stoień harcerski należy wykazać się szeregiem umiejętności i wiadomości  zawartych w wymaganiach na dany stopień. Niedawno zorganizowaliśmy bieg terenowy podczas którego harcerze mogli popisać się wiadomościami dotyczącymi znajomości stopni harcerskich i instruktorskich oraz ich oznaczeniami. Na kolejnych punktach odszukiwali ukryte kartki z pokazanym i opisanym innym stosem ogniskowym oraz  zdobywali drewno i palenisko. Ostatnim zadaniem było wybranie jednego z pośród poznanych stosów ogniskowych – ułożenie go i rozpalenie ogniska. Podsumowaniem biegu był rozkaz i przyznanie stopni harcerskich. Gratulacje dla druhny Agaty i druha Stanisława. Wyrazy uznania należą się też druhnom Łucji i Jagodzie, które z kolei dostały pierwsze w naszej drużynie znaczki z pórem - oznaczające wyzwania, będące dowodem siły ducha i pracy nad sobą. 

3 Maja

 

W piątek, 3 maja 2024 r. obchodziliśmy Święto Narodowe Trzeciego Maja – 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody rocznicy tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, po zakończeniu której nastąpił przemarsz  z flagą ulicami miasta pod Kopiec Kościuszki. Tu odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz złożyliśmy kwiaty.

11. Rajd Zapory

Jedenasty już raz Harcerze z Parasola i uczniowie naszej szkoły wraz z mieszkańcami Bełżyc i pasjonatami historii z całej Polski uczcili pamięć majora Zapory, uczestnicząc w rajdzie. Major Hieronim Dekutowski był cichociemnym i legendarnym dowódcą oddziałów partyzanckich AK na Lubelszczyźnie, którego oddziały prowadziły akcje bojowe i dywersyjne w rejonie Bełżyc. Odwiedzamy te miejsca, po drodze słuchamy ciekawostek historycznych i manifestujemy swój patriotyzm.

Rajd nie był łatwy. Pogoda nas nie rozpieszczała, a trasa była długa – pokonaliśmy ponad 30 kilometrów… ale przecież Zaporczykom też łatwo nie było!

Pisali o nas i mówili w mediach:

https://radio.lublin.pl/2024/04/rajd-zapory-w-belzycach/

https://lublin.tvp.pl/77099606/11-edycja-rajdu-zapory

Odsłonięcie pomnika Zapory

 

 

W niedzielę 17 marca harcerze z naszej drużyny wzięli udział w uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – legendarnego dowódcy oddziałów partyzancki AK na Lubelszczyźnie.

Uroczystości te ściągnęły do Bełżyc wielu znakomitych gości, grupy rekonstrukcyjne i historyczne, organizacje kombatanckie i patriotyczne oraz liczne delegacje pocztów sztandarowych.

Cieszymy się że mogliśmy się stać częścią tego wydarzenia i w ten sposób uczcić pamięć bohatera. Teraz z niecierpliwością czekamy na rajd!

Biwak z okazji DMB

„Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie

                                                                                                   Robert Baden-Powell

 

22 lutego obchodziliśmy Dzień Myśli Braterskiej -  święto harcerek, harcerzy, skautek i skautów na całym świecie. Z tej okazji zorganizowaliśmy biwak dla Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej. Mieliśmy okazję do spotkania dawno niewidzianych przyjaciół i zawarcia nowych znajomości. Wspólnie spędzony czas obfitował w różne aktywności- był apel, świeczowisko, na którym odbyły się ważne wydarzenia – przyrzeczenie harcerskie, obietnica zuchowa oraz przekazanie drużyny, w związku z którym odwiedzili nas przedstawiciele Komendy Hufca Lublin. Sadyba ma nową drużynową! Gratulujemy druhnie Agacie. Były nocne śpiewanki przy ogniu i harcerskie pogawędki. Ledwo zdążyliśmy się położyć a niebawem zawyła syrena na pobudkę…Poranna zaprawa zapoczątkowała nowy dzień pełen wrażeń. Zuchy rywalizowały o tajemniczy złoty, srebrny i brązowy pakunek 😉, potem słuchały opowieści o Misiu Wojtku i robiły plakaty, a harcerze podzieleni na zastępy uczestniczyli w zbiórkach przygotowanych i prowadzonych przez uczestników Kursu Zastępowych Runo. Kursanci mieli dodatkowo grę sprawdzającą wiedzę harcerską oraz rozmowy instruktorskie – było trochę stresująco, ale wszystko poszło dobrze, wszyscy ukończyli kurs i dostali patent zastępowego. Szczególne gratulacje należą się druhnom Łucji i Zuzi, które ukończyły kurs z wyróżnieniem!

Na apelu kończącym wymieniliśmy się Baden-Powellkami ( dostaliśmy też kartki od dzieciaków z klasy naszej byłej harcerki – druhny Marysi, za które serdecznie dziękujemy) i jak przystało na urodziny – bo DMB to dzień urodzin założyciela skautingu – był tort!

 Na koniec zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do sprzątania…

Biwak ZDZL z okazji DMB

Gdzie? – Bełżyce ul. Wiczyńskiego 62

Co należy zabrać?

-regulaminowy mundur (łącznie z nakryciem głowy i chustą związkową – tą czarną!)

- buty na zmianę ale takie aby pasowały do munduru - raczej trampki, niż różowe futrzaki...

 - karimatę, śpiwór

- coś na ząb 😉 na śniadanie i kolację oraz przekąski

- menażkę lub nietłukący talerzyk, sztućce, kubek

- dobre maniery ( jesteśmy gośćmi w salach, w których śpimy) i sporą dawkę dobrego humoru

Czytaj więcej: Biwak ZDZL z okazji DMB

Podkategorie