ZHP

Zdalne zbiórki - Małe Granty

 

Czuwaj! Mimo trudnej sytuacji nadal działamy - przenieśliśmy się tylko ze zbiórkami do sieci.Ostatnio przeprowadziliśmy dwie zbiórki w ramach tzw. Małych Grantów ROHiS. W ten sposób pozyskaliśmy dofinansowanie na zakup krzyży harcerskich i drobnych elementów umundurowania. Zbiórki przygotowują nasze Biszkopty do złożenia przyrzeczenia harcerskiego i przypominają o zasadach harcerskiego postępowania. Na dzisiejszej zbiórce zgłębialiśmy tajniki regulaminu mundurowego - już nikt nie założy spodni dresowych do munduru, ani nie przyszyje w nieodpowiednim miejscu plakietki sprawności... Czekamy tylko z niecierpliwością, kiedy zobaczymy się "na żywo"

Niepodległa 2020

Czuwaj!

W tym roku w nietypowy sposób obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, nie możemy uczestniczyć we mszy świętej w intencji ojczyzny oraz lokalnych uroczystościach patriotycznych. Nie znaczy to jednak, że nie uczciliśmy tego święta - wzięliśmy udział w zbiórkach on - line, na których zdobywaliśmy sprawność Młody Obywatel. Nie zabrakło też akcentu patriotycznego w formie własnoręcznie wykonanego kotylionu. 

Parasol na mszy organizacji harcerskich

 

W pierwszą niedzielę października, tradycyjnie już odbyła się msza organizacji harcerskich w Lublinie. Mimo ograniczeń związanych z pandemią Parasol miał tam również swoich przedstawicieli, co prawda nie było tradycyjnego kręgu na starówce, ale i tak mieliśmy poczucie wspólnoty z harcerską bracią. Z niecierpliwością czekamy na czas, kiedy bez ograniczeń będziemy mogli się spotkać w większym gronie!

Rajd Wierzchowiska

 

Korzystając z ostatnich słonecznych dni wybraliśmy się z grupą harcerzy, biszkoptów i historyków na kolejny rajd. Tym razem do Wierzchowisk. Na początku odwiedziliśmy miejsca pamięci - cmentarz wojskowy z czasów I Wojny Światowej i pomnik poświęcony mieszkańcom Skrzyńca zamordowanym w 1944 roku przez żołnierzy niemieckich oraz upamiętniający podpalenie wsi Wierzchowiska przez okupanta.Po lekcji historii nadszedł czas na małe co nieco przy ognisku i zabawy integracyjne, po których zmęczeni, ubłoceni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

Zachęcam do udziału

 

4 października o godzinie 14.00 w Bazylice Ojców Dominikanów na starówce w Lublinie odbędzie się msza wszystkich organizacji harcerskich.

Nie może nas tam zabraknąć! Zabierzcie rodziców, zorganizujcie sobie niedzielną rodzinną wycieczkę do Lublina i spotkajcie się z harcerzmi ze wszystkich  organizacji harcerskich działających na naszym terenie! 

Rajd Puszczyk

Sobotni dzień grupa harcerzy z Parasola wraz z innymi  drużynami Hufca spędziła na XV Rajdzie Harcerskim „Puszczyk”! Mimo niepogody, dzielnie przemierzali kilometry, zgłębiali idee ekologicznego biwakowania - Leave No Trace i zasady ochrony środowiska naturalnego. Podziwialiśmy piękno naszej najbliższej okolicy, ale też uświadomiliśmy sobie że naszym zadaniem jest zadbanie o środowisko – niestety bardzo szybko napełniliśmy worki zbierając śmieci w lesie…

Choć ze względów bezpieczeństwa nie udało nam się spotkać wspólnie gdzieś u zbiegu tras, to chętnie dzieliliśmy się zdjęciami na wydarzeniu, #razemALEzdalnie.

Służba - dla tych, którzy odeszli...

 

 

Służba jest nieodzownym spoiwem całego procesu harcerskiego wychowania, na stałe wpisanym w harcerski styl życia. Dzięki niej kształtuje się ludzi wrażliwych społecznie i zaangażowanych w zmienianie otaczającej ich rzeczywistości.Na dzisiejszej zbiórce pełniliśmy służbę porządkując zabytkowe mogiły na miejscowym cmentarzu, aby ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli na wieczną wartę...

Harcerstwo to wielka gra...

 

Harcerstwo to wielka gra! Nasza pierwsza zbiórka naborowa może nie była wielka, ale emocje były spore… nasze Biszkopty poszukiwały fragmentów mapy, która po sklejeniu i zaznaczeniu odpowiednich punktów wyznaczyła miejsce zbiórki, a przecież nikt nie chciał być ostatni! Tam obejrzeliśmy zdjęcia i powspominaliśmy różne wydarzenia harcerskie, w których braliśmy udział, żeby przybliżyć Biszkoptom skautowy styl życia i uświadomić im, co ich czeka w drużynie. Do zobaczenia na kolejnej zbiórce!

Czuwaj!

Harcerz jest oszczędny i ofiarny

 

Harcerz jest oszczędny i ofiarny, w każdym widzi bliźniego, postępuje po rycersku, przyrzeka nieść chętną pomoc bliźnim…. Mamy okazję pokazać że to nie są puste słowa!

Czternastoletnia Dorota z naszego miasteczka zmaga się z ciężką anoreksją, aby wrócić do zdrowia wymaga specjalistycznego leczenia w ośrodku. Samotnie wychowujący ją tata opłacił jeden turnus, ale to za mało… pomóżmy mu zebrać fundusze na uratowanie życia córce!

Proponuję, aby każdy członek drużyny zaoszczędził i przeznaczył na ten cel jeśli może, przynajmniej 10 zł. Tym sposobem ziarnko do ziarnka, uzbieramy kwotę, którą wesprzemy zbiórkę. To może być niewielkie wyrzeczenie dla nas, ale wielki dar dla Doroty – zdrowie!

Dobrowolne datki można wpłacać do drużynowej w szkole lub na  najbliższych zbiórkach.

Światełko życia dla Doroty

Godzina W

 

W tym roku obchodziliśmy 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętając o tym, zarówno harcerze jak i asysta pocztu sztandarowego reprezentującego szkołę, o godzinie 17.00 gdy zawyły syreny, wraz z mieszkańcami Bełżyc oddali hołd powstańcom, trwając w ciszy w postawie zasadniczej. Następnie zmówiliśmy modlitwę w intencji poległych i wysłuchaliśmy okolicznościowej przemowy. Całość zakończył koncert piosenek powstańczych.

Nie złamie wolnych żadna klęska,
Nie strwoży śmiałych żaden trud –
Pójdziemy razem do zwycięstwa,
Gdy ramię w ramię stanie lud.
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Podkategorie