ZHP

Czekolada ze Światłem dla Ukrainy

Już niebawem kolejny raz przywieziemy do Polski i do naszych miast Betlejemskie Światło Pokoju. Z naszego kraju powędruje ono dalej, min. na wschód. Tegoroczne przekazanie na ogarniętą wojną Ukrainę będzie niosło szczególne przesłanie. Chcemy pokazać naszą solidarność z Narodem Ukraińskim. Chcemy ogień wojny zastąpić Światłem Pokoju.

W trakcie przygotowań do tego wydarzenia pojawiła się propozycja by razem ze Światłem Pokoju przekazać paczki z prezentami i życzeniami. Nasza drużyna pokazała już swoje wielkie serca i otwartość – zebrane przez nas czekolady wraz z życzeniami zostały przekazane do Chorągwi Lubelskiej, stamtąd trafią wraz z Betlejemskim Światłem na Ukrainę. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.

Edyta Rząd

Narodowe Święto Niepodległości

 

11 listopada harcerze z naszej drużyny kontynuowali rozpoczęte dzień wcześniej przez wspólne odśpiewanie hymnu świętowanie. W ramach Gminnych Obchodów  Rocznicy Odzyskania Niepodległości wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej, złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, wystawiliśmy warty hnorowe, a następnie przemaszerowaliśmy na plac przed urzędem gminy, gdzie miało miejsce uroczyste podniesienie flagi. Kolejny raz tego dnia w dal popłynęły dźwięki Mazurka Dąbrowskiego...

#43DHParasolDoHymnu

 

Kolejny raz stanęliśmy wraz z całą społecznością szkolną o godzinie 11.11 do hymnu, aby w ten sposób uczcić rocznicę odzyskania niepodległości.

"Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem..."

Biwak ZDZL

Ostatni weekend spędziliśmy w towarzystwie harcerzy, zuchów i instruktorów ze Związku Drużyn Ziemi Lubelskiej. Spotkaliśmy się w gronie około 150 osób na biwaku w Krasieninie. Były zabawy, pląsy, śpiew, praca w patrolach zadaniowych, gra i apele mundurowe. Momentami było bardzo głośno, ale zawsze wesoło! Niektórym wręcz szkoda było czasu na spanie… Na biwaku pracowaliśmy z bohaterem Chorągwi Lubelskiej – Lotnikami Polskimi. Dowiedzieliśmy się jakie warunki trzeba spełnić żeby zostać pilotem, poznaliśmy znaki startowe i zasady poruszania się po lotnisku, dowiedzieliśmy się z jakich części składa się samolot – w ten sposób wykonaliśmy kilka zadań na sprawność lotnik samolotowy – jeśli kogoś zainteresował temat może zgłębić temat i zdobyć sprawność!

 

Jedziemy na biwak

Jedziemy na biwak!

Kiedy?

4-5. 11.2022

Gdzie?

Krasienin Kolonia 39
21-025 Niemce

Co należy zabrać?

  • Pełne umundurowanie ( w tym min. beret, dwie chusty – zielona i czarna, dziewczyny do spódnicy czarne grube rajstopy)
  • Buty na zmianę – takie które można założyć do munduru np. trampki – nie różowe pluszaki z uszkami 😉
  • Karimata
  • Śpiwór
  • Wygodne ubranie
  • Coś do jedzenia i picia na śniadanie i kolację – obiad oraz wrzątek zapewnia organizator)
  • Przybory toaletowe
  • Coś do pisania, ewentualnie śpiewnik lub zeszyt harcerski
  • Duuuuuuużo dobrego humoru!

Czytaj więcej: Jedziemy na biwak

Pamiętamy o Tych którzy odeszli na wieczną wartę

 

1 Listopada - Dzień Wszystkich Świętych, to dzień, w którym zgodnie z tradycją odwiedzamy cmentarze, aby uczcić pamięć o naszych bliskich zmarłych.

W tym szczególnym dniu pamiętajmy również o zmarłych harcerzach i instruktorach i zapalmy znicze na ich grobach. Nie wszystkie groby jesteśmy w stanie odwiedzić osobiście, dlatego na zbiórce w Dzień Zaduszny zapaliliśmy świeczki dla wszystkich związanych z ruchem skautowym, którzy odeszli na wieczną wartę.

Z Tatą jest fajnie!

Zastępy "Orły", "Kwiat paproci” i „Marchewki” przygotowały grę dla ojców z dziećmi przeprowadzoną we współpracy ze stowarzyszeniem „Razem dla Bełżyc” w ramach Bełżyckiego Forum Mężczyzn. Zespoły złożone z tatusiów z dziećmi mogły się zmierzyć z konkurencjami zarówno kojarzonymi z typowo męskimi zajęciami ( córki okazały się w nich równie dobre co ojcowie! 😉 ) jak i takimi, którymi zajmują się głównie mamy! Czasami trzeba było mieć nosa…Doprawienie żurku pieprzem i majerankiem z zamkniętymi oczami, okazało się nie taką prostą sprawą! Innym razem trzeba się było wykazać umiejętnością przyszycia guzika, na kolejnym punkcie dzieci wybierały się z tatą na polowanie lub do warsztatu, na innych uczyły się współpracy podczas biegu ze związanymi nogami, tatusiowie uczyli się natomiast zaufania do dzieci, które prowadziły ich przez labirynt. Były też gry i zabawy zespołowe. Okazało się, że z tatą można naprawdę fajnie spędzić czas! Najlepszym dowodem na to była nasza druhna Jagoda, która zaprezentowała podczas forum indiańskie zainteresowania swojej rodziny – min. niesamowite, ręcznie robione stroje oraz tańce.

Biwak drużyny

W dniach 21-22 października odbył się pierwszy w tym roku biwak drużyny. Nasze biszkopty miału okazję po raz pierwszy założyć mundur i barwy drużyny, do której zostały oficjalnie przyjęte rozkazem. Życzę wam satysfakcji z podejmowanych w drużynie wyzwań, wspaniałych przygód na harcerskim szlaku i zawarcia wielu prawdziwych przyjaźni!

Kolejnym elementem naszego spotkania było ćwiczenie techniki harcerskiej zwanej samarytanką pod okiem wykwalifikowanego ratownika z OSP Bełżyce. Dowiedzieliśmy się jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku braku oddechu i tętna czy zachłyśnięcia. Dziękujemy Panu Rafałowi za cenną lekcję na wagę życia!

Późnym wieczorem zasiedliśmy w kręgu przy blasku świecy i porozmawialiśmy o obrzędowości, pełen wrażeń dzień zakończyliśmy „modlitwą harcerską” i „bratnim słowem”, po którym puściliśmy iskierkę.

Kolejnego dnia odbyła się gra „Harcerski drogowskaz – prawo” przygotowana przez harcerzy dla biszkoptów. Były szyfry, scenki, wyścigi, głuchy telefon, rebusy, zagadki, baloniki z podpowiedziami itd. A wszystko po to aby w ciekawy sposób zapoznać nowych członków drużyny z prawem harcerskim!

Potem jeszcze porządki, małe co nieco i… jedni poszli do domu, inni na kolejną grę! Służba nie drużba!

Czekolada na Dzień Chłopaka

 

Podczas zbiórki  w Dzień Chłopaka, druhowie z naszej drużyny musieli przejść kilka prób: była min. próba odwagi, siły, mądrości… sprawdziliśmy też umiejętność sprzątania i to na czas!

Okazało się, że mamy chłopaków na medal! W nagrodę zaproponowaliśmy im czekoladę, ale, jako że jak zwykle 😉 nasi druhowie postępują po rycersku, nie zjedli jej sami… było dużo zabawy i śmiechu. I o to nam chodziło!

Wszystkiego najlepszego CHŁOPAKI!

Podkategorie