Zajęcia profilaktyczne w klasie Vb

W klasie Vb odbyła się niecodzienna lekcja wychowawcza z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. Uczniowie mieli możliwość spojrzenia na świat przez gogle, które ukazywały go w sposób, jaki widzi go osoba pod wpływem środków odurzających czy alkoholu.

Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu. Proste czynności takie jak wypełnienie formularza, złożenie podpisu czy przejście slalomu okazały się … trudne!  

Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały uczniom świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły im, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę. Po zażyciu środków odurzających nie wystarczy bowiem zdjąć gogli by odzyskać kontrolę. Wiedza ta pozwoli młodym ludziom dokonywać właściwych i zdrowych wyborów.

Edyta Rząd