Pedagog

,,eMOCje w GŁOWIE” - cykl zajęć psychoedukacyjnych w III „d”

W marcu, w ramach realizacji działań profilaktycznych szkoły, uczniowie klasy III „d” brali  udział w projekcie UNICEF pn. „eMOCje w GŁOWIE”.

Projekt zwraca uwagę na profilaktykę zdrowia psychicznego, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Celem akcji UNICEF Polska „eMOCje W GŁOWIE” jest kształtowanie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz pokazanie jak je chronić i o nie dbać. 

W ramach owego projektu pedagog szkolny p. A. Dyguś przeprowadziła cykl trzech zajęć metodą pytań i doświadczeń. Najważniejszymi założeniami było rozbudzanie u dzieci ciekawości, która wzmaga chęć do poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji. Uczniowie poznali podstawowe emocje: radość, złość, smutek, strach. Nauczyli się opowiadać o własnych przeżyciach i nazywać emocje, które w danej chwili odczuwają. Dowiedzieli się jak, zachowuje się ciało człowieka, gdy jest on np. smutny i jak poradzić sobie z emocjami, które nas przytłaczają…

W zajęciach podsumowującymi projekt trzeciaki brały udział w wielu grupowych zabawach, scenkach dramatycznych, zabawach muzycznych, które pokazały im, jak ważne jest wzajemne zaufanie, współpraca i wsparcie, a grą na bum bum rurkach wyrażały emocje w muzyce.

Zdjęcia>>

A. Dyguś
A. Ambrożkiewicz
K. Bożym

Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”

13 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się I etap szkolny Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia pn.: „Trzymaj Formę!”. Zgodnie z regulaminem Konkursu, I etap został przeprowadzony w formie on-line za pośrednictwem Internetowego Systemu Konkursowego w dwóch turach.

W etapie szkolnym wzięło udział jedenastu uczniów z klas VI „b”, VII „c” i VIII „a”.

Lista laureatów zostanie ogłoszona do 5 kwietnia br. Trzymamy kciuki, bo pytania były niezmiernie trudne i zaskakujące.

Zdjęcia>>

Koordynatorzy:
Anna Dyguś
Aneta Żydek

Zajęcia psychoedukacyjne w klasie III „d”

W listopadzie tego roku w klasie III „d” odbyły się zajęcia psychoedukacyjne przeprowadzone przez pedagoga szkolnego panią Annę Dyguś na temat szkodliwości palenia papierosów, w tym e-papierosów.

Celem zajęć było przede wszystkim uświadomienie uczniom:

  • dlaczego młodzi ludzie i osoby dorosłe sięgają po papierosy,
  • na czym polega uzależnienie od tytoniu,
  • do jakich negatywnych konsekwencji (bezpośrednich i odległych może prowadzić palenie tytoniu),
  • jaką podjąć decyzję w sytuacji, gdy ktoś pali przy nich papierosy lub nimi częstuje.

Lekcja ta była dobrą okazją do uświadomienia dzieciom, że palenie tytoniu w dowolnej formie staje się przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz jest istotnym czynnikiem ryzyka udarów, śmiertelnych ataków serca oraz powoduje różne choroby przewlekłe.

Podsumowując, dbajmy o nasze zdrowie – oczywiście bez papierosa, ponieważ palenie ma niezwykle szkodliwe działanie na organizm człowieka.

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
A. Dyguś