Świetlica
Walentynki
Z okazji Święta Zakochanych, 14. lutego w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty czytelniczo-plastyczne zorganizowane we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Bełżycach. Grupa świetlicowa z kl. III ”a” i III „b” wysłuchała opowiadania tematycznego przeczytanego przez naszego gościa, Panią Dorotę Chudzik. Następnie dzieci pomalowały farbami wcześniej przygotowane białe serca z gipsu. W rezultacie powstały przyozdobione wstążką serducha w różnych kolorach i odcieniach. Taki upominek dla najbliższych na pewno wywoła na ich twarzach uśmiech.
Anna Mazurek
Zima w świetlicy
Zbliżają się ferie, pora na krótkie podsumowanie zimowych zajęć w świetlicy szkolnej. Uczniowie klas pierwszych spędzili ten czas bardzo intensywnie, wykonując plakaty zimowe o różnej tematyce; projektowaliśmy wzory czapek i rękawic, tworzyliśmy prace przestrzenne dotyczące zwierząt. Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci wykonały laurki. Bal karnawałowy był okazją do przygotowania pięknych masek. Dzień Świętego Walentego zaowocował olbrzymią ilością serduszek, wykonanych metodą origami oraz przestrzennymi kartkami dla ukochanych osób.
W ramach innowacji pedagogicznej w styczniu omówiliśmy „Bajkę o Bubie i potworze z kąta”, która podpowiada jak radzić sobie z wyimaginowanymi potworami i straszydłami. Natomiast w lutym zagościła u nas bajka pt. „Porządeczek i Bałaganik” poruszająca problem samodzielności dzieci. Jak zawsze powstały tematyczne prace plastyczne, wykonane dowolnymi technikami.
Urszula Widelska
Warsztaty historyczne w świetlicy – Powstanie Styczniowe
Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego grupa świetlicowa z kl. III ”a”, III „b” i II „b” wzięła udział w warsztatach historycznych poprowadzonych przez Panią Ewę Pietrzyk oraz uczennice z kl. V „d” i VI „b”.
Powstanie Styczniowe wybuchło w nocy 22 na 23 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar, jednak w dłuższej perspektywie, umocniło ono polską świadomość narodową, miało również wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
Uczniowie podczas warsztatów z zainteresowaniem wysłuchali najważniejszych informacji o tym patriotycznym zrywie Polaków oraz obejrzeli przygotowaną prezentację. Podsumowaniem zajęć był test wiedzy ogólnej.
Zajęcia były realnym spotkaniem z przeszłością i na pewno pozostaną w pamięci naszych świetliczaków.
Anna Mazurek
Ewa Pietrzyk
"SÓWKA KAMILKA"
To kolejna bajka omówiona ze świetliczakami z klas I w ramach innowacji pedagogicznej "Bajki-Pomagajki". Poruszony w niej został problem akceptacji odmienności. Dzieci chętnie wysłuchały bajki, następnie aktywnie brały udział w dyskusji, próbowały odnaleźć przykłady podobnych sytuacji, problemów w otaczającym ich środowisku. Na koniec wykonały prace tematyczne: plakaty grupowe i indywidualne kolorowanki. Najpiękniejsze z nich możemy oglądać na wystawie na szkolnym korytarzu.
Urszula Widelska
Ogólnopolski projekt Edukacyjny „Europa i Ja”
W październiku w świetlicy szkolnej grupa uczniów z klasy III ”a” i III ”b” przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i Ja”. Jego celem jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów położonych w Europie, zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań dotyczących wybranego kraju, pozyskiwanie nowych informacji na temat kultur innych państw, a także integracja zespołu klasowego. Grupa świetlicowa rozpoczęła „przygodę” z Grecją. Na początek uczniowie zapoznali się z symbolami narodowymi tego kraju, wskazali go na mapie, poznali jego hymn i zapoznali z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Grecji. Następnie wykonali prace, które ukazywały flagę tego państwa. Kolejnym zadaniem było obejrzenie filmu nawiązującego do wybranego kraju. Świetliczaki wybrały film pt. ”Dedal i Ikar”, który następnie przeanalizowały. W każdym kraju ludzie porozumiewają się innym językiem. Uczniowie podczas trzeciego zadania zapoznali się z podstawowymi wyrazami w języku greckim i wykonali słownik obrazkowy – obrazek plus podpis w języku greckim i polskim. Udział w projekcie polega na systematycznym realizowaniu zadań w kolejnych miesiącach. Dlatego uczniowie będą nadal pogłębiać wiedzę na temat wybranego kraju.
Anna Mazurek
Świąteczne warsztaty czytelniczo-plastyczne
Święta zbliżają się dużymi krokami. Z tej okazji świetliczaki z klasy III „c” wzięły udział w warsztatach czytelniczo-plastycznych prowadzonych przez panią Agnieszkę Zagajewską. Podczas zajęć dzieci wykonywały anioły z włóczki, które ozdobią ich świąteczne drzewka. Potem wysłuchały opowiadania pt. „Wigilijne marzenia”, które przybliżyło dzieciom atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Agata Skurska
Świąteczne życzenia dla dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 39 w Lublinie
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia grupa świetlicowa kl. III „a” i III „b” wykonała świąteczne kartki. Adresatami były Dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 39 w Lublinie. Uczniowie zaangażowali się w tę akcję i wykonali piękne kartki z życzeniami. Z tej okazji nastąpiła wymian kartek - samodzielnie wykonanych, między dziećmi z obu placówek.
Anna Mazurek
Nietypowe zajęcia świetlicowe
Początek grudnia to czas wyczekiwania na uwielbianego przez wszystkich Świętego Mikołaja i Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji uczennice klasy VI „b” – Weronika, Alicja i Maja przygotowały dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klasy III „c” i III „d” lekcję o tym, jak Mikołajki i Boże Narodzenie obchodzi się na świecie. Dziewczynki zaprezentowały prezentację związaną z tematyką zajęć, quiz wiedzy ze słodkimi nagrodami i konkurs plastyczny na najbardziej kreatywną pracę przedstawiającą Mikołaja z Australii. Lekcja ta bardzo podobała się młodszym uczniom, którzy chętnie się zgłaszali i odpowiadali na pytania.
Dziękujemy Alicji, Mai i Weronice za poświęcony czas i przygotowanie ciekawych, angażujących zajęć
Agata Skurska


















