Aktualności

Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe w grupie 0 b

16 grudnia 2025 r. w grupie 0 b odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, które zgromadziły dzieci oraz ich bliskich. Podczas spotkania upływającego w ciepłej, rodzinnej atmosferze, wszyscy z dużym zaangażowaniem wykonywali stroiki świąteczne, wykorzystując do tego pachnące gałązki świerku, bombki, szyszki, suszone owoce, wstążki oraz inne kolorowe ozdoby. Warsztaty były nie tylko okazją do rozwijania zdolności manualnych i artystycznych, ale także do rozmów, wspólnego działania i udzielania sobie pomocy. Na zakończenie każdy mógł zabrać swoje dzieło do domu, by ozdobiło świąteczny stół. To wyjątkowe spotkanie wprowadziło nas w radosny, świąteczny nastrój i z pewnością pozostanie na długo w pamięci.

Zdjęcia>>

Wycieczka zerówiaków do piekarni

9 grudnia grupa 0a miała okazję wybrać się na wyjątkową wycieczkę do piekarni „Tadeusz Zubrzycki” w Kraczewicach Prywatnych. Celem wizyty były warsztaty piekarskie, podczas których dzieci mogły poznać tajniki wypieku chleba i bułeczek – od mąki aż po gotowe, pachnące przysmaki.

Na początku spotkania dzieci serdecznie powitała pani piekarz, która opowiedziała o swojej pracy i pokazała jak wygląda piekarnia „od kuchni”. Zerówkowicze zobaczyli ogromne misy do wyrabiania ciasta, piece, w których wypieka się pieczywo, oraz różne rodzaje mąk, ziaren i dodatków.

Najwięcej radości sprawiła jednak część praktyczna! Każde dziecko mogło samodzielnie uformować swoją bułeczkę. Były bułki okrągłe, podłużne, w kształcie bałwanka i Mikołajka.

Warsztaty były nie tylko wspaniałą zabawą, ale i cenną lekcją – dzieci dowiedziały się jak powstaje chleb, ile pracy potrzeba by trafił na nasz stół oraz dlaczego warto doceniać codzienne produkty.

Dziękujemy właścicielom piekarni za miłe przyjęcie i ciepłą atmosferę! To była wspaniała i „pachnąca” przygoda, którą dzieci na długo zapamiętają.

Zdjęcia>>

Ewa Karwowska
Edyta Dudek-Kalicka

Akcja „Podziel się, tym co masz. Tylko Ty takie duże serce masz”

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy 2a zorganizowali zbiórkę darów dla podopiecznych z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie. Akcja „Podziel się, tym co masz. Tylko Ty takie duże serce masz” cieszyła się ogromnym powodzeniem, moc prezentów została dostarczona do dzieci.

Dziękujemy uczniom i rodzicom naszej szkoły za wsparcie.

Zdjęcia>>

Uczniowie klasy 2a
A. Siedlecka

MIĘDZYSZKOLNA WYMIANA KARTEK

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych w języku angielskim i niemieckim. Do akcji włączyły się szkoły z terenu naszej gminy: SP 2 im. Królowej Jadwigi, SP w Babinie, SP im. Marii Konopnickiej w Krzu, SP im. Bohaterów Operacji Most I w Matczynie oraz Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Bluszczowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rogowie. Dwie ostatnie szkoły znajdują się w województwie śląskim. Nasi uczniowie wykonywali kartki świąteczne podczas zajęć kółka języka niemieckiego oraz angielskiego. Chętne osoby przygotowywały je również w domu. Do szkoły dotarło około 20 kartek w obu językach obcych. Można je oglądać na wystawie, na korytarzu przed mała salą gimnastyczną. Mamy nadzieję, że jest to początek powrotu do pięknej tradycji wysyłania życzeń na kartach świątecznych.

Zdjęcia>>

Nauczyciele języków obcych

Magiczna atmosfera kolędowania uczniów kl. 2b

Bożonarodzeniowa atmosfera to czas kolędowania. Wyjątkowe spotkanie w magicznej atmosferze kolęd i pastorałek dla swoich najbliższych przygotowali uczniowie klasy 2b.

To klasowe wydarzenie wprowadziło nas w świąteczny nastrój. A święta niech będą właśnie takie – radosne i rozśpiewane. Niech w naszych domach rozbrzmiewają kolędy, które ogłaszają wszystkim Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela Świata.

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
K. Sieńko

Uroczyste odsłonięcie tablicy ku czci działaczy na rzecz praw polskiej wsi w czasach PRL

Delegacja z naszej szkoły wraz z Panią dyrektor uczestniczyła w regionalnej uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Michała, Romana i Piotra Bartoszcze – działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Uroczystość miała miejsce przy Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaroszewicach i przybyło na nią wielu przedstawicieli władz. W poruszającej prelekcji przybliżono obecnym szczegóły życia i działań bohaterów, podkreślając ich ogromny wkład w budowanie niezależności polskiej wsi.

Zdjęcia>>

PROJEKT EDUKACYJNY „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”

Biblioteka szkolna w bieżącym roku, podobnie jak i w ubiegłych latach, włączyła się w projekt „Mała książka – wielki człowiek”, realizowany przez MKDNiS i Instytut Książki, który wspiera wspólne rodzinne czytanie już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Darmowe Wyprawki Czytelnicze otrzymali uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej – pierwszoklasiści. W każdej wyprawce znajduje się wyjątkowa książka – antologia tekstów polskich autorów, dostosowanych do potrzeb rozwojowych dzieci i wzbogacona ilustracjami polskich artystów. Warto nadmienić, iż projekt „Mała książka – wielki człowiek” jest największym tego typu w Europie i jednym z największych na świecie.

Wspieranie rozwoju czytelnictwa jest jednym z priorytetów Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jest ważne już od najmłodszych lat. Dlatego od 2020 roku realizujemy projekt „Mała książka – wielki człowiek”, który przybliża najmłodszym bogactwo i piękno literatury, wspierając ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

https://www.instytutksiazki.pl/aktualnosci/mala-ksiazka-wielki-czlowiek-2025/

Zdjęcia>>