Aktualności

SZTUKA NOTAN ORAZ POP-ART NA LEKCJACH PLASTYKI

Uczniowie klasy Va oraz Vb na zajęciach plastycznych wykonywali prace posługując się japońską sztuką  o nazwie notan. Jest to koncepcja artystyczna polegająca na tworzeniu obrazu przez rozmieszczenie na nim jasnych i ciemnych elementów na zasadzie lustrzanego odbicia.

Natomiast klasa VIIb tworzyła prace plastyczne zaliczane do kierunku pop-art, charakteryzujące się wyrazistym konturem oraz kontrastowymi barwami.

Te pozornie trudne do zastosowania techniki, w praktyce okazały się dla uczniów nie tylko łatwe, ale i interesujące.

Zapraszam do obejrzenia uczniowskich prac.

Zdjęcia>>

Dorota Nowak

PISARZ MIESIĄCA – POLSKI NOBLISTA, HENRYK SIENKIEWICZ

"Jestem jak statek, który jeśli nie wejdzie do portu, to utonie"
Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
Uczniowie klasy Va zrealizowali ostatnie już zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Pisarz miesiąca”. Tym razem nasze serca „pokrzepił” Henryk Sienkiewicz. 5 maja minęła 180 rocznica jego urodzin.
Podczas zajęć literackich piątoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną oraz zapoznali się z gazetką tematyczną. Uzupełnili też karty pracy uwzględniając istotne fakty z życia i twórczości autora. Starali się zapamiętać ważne cytaty z jego dzieł. Na zakończenie zajęć zaprojektowali własne medale dla autora (za „znakomite zasługi jako pisarza epickiego”) zamieszczając na nich symbole: miecze, latarnię morską, słonia.
Zdjęcia>>
Prezentacja>>

D. Nowak
K. Kotłowski

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO LASU ODKRYWCÓW

18 maja 2026 r. uczniowie klasy 1c i 1d wybrali się na całodniową wycieczkę do Lasu Odkrywców. Celem wyjazdu była integracja uczniów, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu oraz poznawanie przyrody poprzez zabawę i doświadczenie.

Podczas spaceru Aleją Odkrywców (z przewodnikiem), uczniowie poznali wiele ciekawostek przyrodniczych ze świata roślin i zwierząt oraz pozyskali interesujące informacje o lesie i jego mieszkańcach. Mieli również okazję zobaczyć i wypróbować wybrane atrakcje znajdujące się na terenie parku.

Dużą radość sprawił wszystkim czas wolny, podczas którego zwiedzili Wiklinowy Tunel, Korzeniowe Huśtawki, Pieńkową Polanę, Leśną Równoważnię, Polanę Dotyku czy Wodną Polanę. Wspólna zabawa była okazją do współpracy, pokonywania przeszkód oraz odkrywania własnych możliwości.

Piękna pogoda, kontakt z naturą, wspólna podróż i obiad sprawiły, że wycieczka przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

Zdjęcia>>

Katarzyna Zygo
Anna Marcewicz
Dorota Nowak

„Katarynka” Bolesława Prusa metodą projektu

Uczniowie klas 5b i 5c podczas lekcji języka polskiego omawiali lekturę „Katarynka” Bolesława Prusa metodą projektu. Zostali podzieleni na grupy i wykonywali jedno z dziesięciu zadań związanych z utworem i jego autorem.

Powstały m.in. filmy przedstawiające głównych bohaterów, prezentacje dotyczące życia i twórczości Bolesława Prusa, portrety bohaterów, gadżety inspirowane epoką pozytywizmu, gry planszowe oparte na treści noweli, lapbooki. Wybrani uczniowie zapisali imiona swoich koleżanek i kolegów alfabetem Braillea, przybliżając w ten sposób świat osób niewidomych. Powstały także prawdziwe, grające katarynki - instrumenty muzyczne nawiązujące do tytułu utworu.

Wszystkie grupy wykazały się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, a praca metodą projektu pozwoliła uczniom rozwijać umiejętność współpracy oraz w ciekawy sposób utrwalić wiadomości dotyczące lektury.

Prezentacja - Gadżety z epoki>>

Prezentacja - Życie i twórcszość>>

Zdjęcia>>

Agata Skurska

Czekoladowe Love – warsztaty w klasie 2b

15 maja uczniowie klasy 2b, pod okiem pań z Fun Center – Centrum zabawy dla dzieci, wykonywali słodkie upominki dla swoich mam. Każde dziecko przygotowało wyjątkową czekoladę, ozdobioną różnorodnymi dodatkami.

Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w warsztatach i z zaangażowaniem przygotowali niespodzianki z okazji zbliżającego się Dnia Mamy.

Zdjęcia>>

A. Ambrożkiewicz
K. Sieńko

Rocznica Bitwy pod Monte Cassino

18 maja obchodziliśmy kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Uczniowie klas 2 zapoznali się z historią niezwykłego bohaterstwa naszych rodaków podczas walki o klasztor w czasie II wojny światowej. Pani Agnieszka Piłat ze szkolnej biblioteki przedstawiła dzieciom za pomocą teatrzyku Kamishibei rys historyczny tego zwycięstwa, opowiadając jednocześnie o losach wyjątkowego uczestnika walk – polskiego niedźwiedzia. Historia „Misia Wojtka – niezwykłego żołnierza” stała się inspiracją do wykonania tematycznych prac plastycznych. Świetliczaki chętnie oglądały autentyczne zdjęcia misia umieszczone w książkach historycznych, z wielką ciekawością słuchały, co działo się w 22 kompanii w 2 Korpusie Polskim – której kapralem został  Wojtek. Obejrzały też film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej o Misiu Wojtku, który stanowił doskonałe wprowadzenie w wydarzenia historyczne tamtego okresu. Na zakończenie dzieci wysłuchały piosenki patriotycznej o czerwonych makach na Monte Cassino.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska, Agnieszka Piłat