Regionalizm

Żołnierze Niezłomni – dzielni Polacy

Kolejny raz starsi uczniowie przygotowali zajęcia dla młodszych kolegów. Zaprezentowali dzieje polskich bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę po zakończeniu II wojny światowej. Ich smutne losy pozostaną w pamięci wielu pokoleń, dzięki przekazom starszych dla młodszych. Jesteśmy to winni Tym, którzy swoje życie oddali dla Niepodległej.

Zdjęcia>>

Uroczystości upamiętniające Hieronima Dekutowskiego „ Zaporę” i jego żołnierzy

W niedzielę, 09.03.2025r. odbyły się gminne uroczystości patriotyczne, które upamiętniały losy Żołnierzy Niezłomnych. Dokładnie - 07.03.1949 r. miała miejsce egzekucja bohaterów walczących o wolność Polski. W Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej wykonano wyrok śmierci przez rozstrzelanie na Hieronimie Dekutowskim, pseudonim „ Zapora” i jego żołnierzach. Zginęli:

- kpt. Stanisław Łukasik "Ryś" – 19:05

- por. Roman Groński "Żbik" – 19:10

- por. Edmund Tudruj "Mundek" – 19:15

- por. Tadeusz Pelak "Junak" – 19:20

- por. Arkadiusz Wasilewski "Biały" – 19:25

- por. Jerzy Miatkowski "Zawada" – 19:30

Społeczność naszej szkoły oddała hołd Tym, którzy poświęcili swoje życie dla Polski.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Zdjęcia>>

Powstanie Warszawskie w opowieści komendanta Rajdu Zapory

Naszą szkołę odwiedził Pan Rafał Dobrowolski, który opowiedział uczniom o Powstaniu Warszawskim i żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego. Zebrani wysłuchali też informacji na temat pasji niecodziennego gościa naszej szkoły, miłośnika historii najnowszej i organizatora rajdów.

Serdecznie dziękujemy Panu Rafałowi Dobrowolskiemu za wyjątkową lekcję historii.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Ewa Pietrzyk

O styczniowych powstańcach w klasie III c

W klasie III c odbyła się okolicznościowa lekcja historii. Uczniowie wysłuchali opowieści o bohaterach powstania 1863 roku. Obejrzeli też historyczne obrazy ukazujące walkę Polaków o wolność. Swoją wiedzę o powstańcach uwiecznili na rysunkach, które samodzielnie wykonali, oddając w nich dziecięce, z serca płynące wrażenia o poświęceniu praojców dla Ojczyzny.

Zdjęcia>>

„NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”

Uczniowie naszej szkoły – Bartosz Jędrej oraz Borys Świątkowski z klasy 8c znaleźli się w gronie laureatów w III Konkursie Poetyckim dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „NIEZŁOMNI W MOICH OCZACH”. Wiersze uczniów zostały opublikowane w książce pod tytułem „Uczniowie o Niezłomnych II”. Organizatorzy w taki sposób upamiętnili twórczość młodych ludzi i ich zaangażowanie w przybliżanie ważnych historycznych zdarzeń.

Zdjęcia>>

Uczniowie starsi – młodszym o Powstaniu Styczniowym

Kolejny raz młodzi historycy w ramach integracji międzyklasowej opowiadali o dziejach naszej Ojczyzny. Tym razem przedstawili młodszym kolegom przebieg walk Polaków w Powstaniu Styczniowym. Zaprezentowali też fakty, które miały miejsce w naszym mieście. Powstańcy z Bełżyc i okolic zorganizowali oddział powstańczy pod dowództwem Tomasza Wierzbickiego i oddali się pod komendę dowódcy Lubelszczyzny– Leona Frankowskiego.

Zdjęcia>>

Uczniowie starsi – młodszym

Kolejny raz w ramach integracji pokoleń odbyła się niecodzienna lekcja. Młodzi historycy opowiadali dzieje Polski młodszym kolegom z naszej szkoły. Odbył się też konkurs wiedzy i wybrane osoby otrzymały nagrody.

Zdjęcia>>

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii Polski – dzień odzyskania niepodległości. Minęła kolejna rocznica odzyskania przez Polskę, po 123 latach niewoli, niepodległego bytu. Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi poprzysięgli uroczyście, że nazwę „Polska” wymażą z historycznych dokumentów.

Polacy pokonani i gnębieni przez zaborców tęsknili za wolnością, za ojczyzną i wywalczyli Niepodległą.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych uroczystościach upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zdjęcia>>

Pamiętamy o Tych, którzy odeszli…

Młodzi patrioci z naszej szkoły zapalili „znicze pamięci” na mogiłach regionalnych bohaterów, zmarłych nauczycieli i uczniów – kolegów, którzy odeszli.

Święto Zmarłych to czas, gdy palone są znicze na każdej mogile żołnierskiej: na grobach powstańczych, na polnych i leśnych mogiłach, gdzie pochowani są bezimienni żołnierze. W miejscach kaźni i straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych zabitym żołnierzom i cywilom we wszystkich wojnach.

Zdjęcia>>

Porządkujemy mogiły - służba!

 

 

Mimo pięknego słońca za oknem, zbliża się listopad, a wraz z nim święto zmarłych. Zawsze w tym czasie pamiętamy o tych którzy "odeszli na wieczną wartę". Harcerze z 43 DH Parasol wraz z regionalistami z naszej szkoły uporządkowali zabytkowy grób rodziny Brzezińskich - jednych z pierwszych właścicieli Bełzyc.