Aktualności

Lekcja w terenie klas ósmych

27 maja uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami odwiedzili miejsce pamięci i muzeum na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie.

Muzeum powstało jesienią 1944 roku. Dziś na jego terenie z dawnej zabudowy obozu pozostało około 70 obiektów, w tym komory gazowe, łaźnie, piece krematoryjne, rowy egzekucyjne oraz baraki mieszkalne na III polu. Zachowane zostały także pierwotne trakty dróg obozowych.

Na skutek masowej eksterminacji w komorach gazowych i rozstrzeliwań, a także w wyniku morderczej pracy, chorób i fatalnych warunków bytowych, życie na Majdanku straciło około 80 tysięcy osób, w tym blisko 60 tysięcy Żydów.

Po zwiedzaniu miejsca pamięci, młodzież zapaliła symboliczne znicze pod pomnikiem z prochami ofiar.

Renata Krasula

Pyszne zajęcia z języka niemieckiego

Na zajęciach kółka z języka niemieckiego uczniowie mieli okazję poznać nazwy niektórych produktów spożywczych, deserów, owoców i warzyw, a także spróbować swoich kulinarnych zdolności. We wtorek 2 czerwca na stolikach królowały sałatki owocowe. Dzieci chętnie powtórzyły nazwy składników i z zapałem zabrały się do ich przyrządzania, a potem konsumpcji.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

Sukces naszych uczniów w międzyszkolnym konkursie „Spelling Bee”

W piątek, 29 maja zwycięzcy szkolnego konkursu „Spelling Bee” reprezentowali naszą szkolę w Międzyszkolnym Konkursie Literowania w Języku Angielskim w Szkole Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie. O tytuł mistrza literowania rywalizowało 14 uczniów z pięciu szkół: SP nr 1 w Bełżycach, SP nr 2 w Bełżycach, SP w Palikijach, SP w Miłocinie i SP w Wojciechowie. Mimo stresu, który zazwyczaj towarzyszy takim zmaganiom, panowała tam miła i przyjazna atmosfera.

Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności literowania. Czwórka naszych reprezentantów: Mateusz Rachwał, Natalia Plewik, Weronika Gołaś i Błażej Kulig dzielnie walczyła (wykazując się dużym opanowaniem) i była niepokonana do końca. Ostatecznie tytuł „Top Spellera” zdobyli Błażej Kulig, uczeń klasy 7a oraz Mateusz Rachwał, uczeń klasy 8a.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom! You are the best!

Zdjęcia>>

Nauczyciele języków obcych

Sukces naszej uczennicy w Gminnym Konkursie Chemicznym

Z przyjemnością informujemy o sukcesie uczennicy naszej szkoły, Hanny Kwiatkowskiej z klasy 8c, która zajęła II miejsce w Gminnym Konkursie Chemicznym.

Wydarzenie odbyło się 28 maja 2026 w Szkole Podstawowej w Babinie. W rywalizacji wzięli udział reprezentanci szkół podstawowych z terenu całej gminy. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się z zadań wykraczających poza podstawę programową.

Serdecznie gratulujemy Hannie wysokiego wyniku i życzymy powodzenia w kolejnych przedsięwzięciach naukowych

Monika Wójcik

Edukacja zdrowotna w klasach 6 i 7

W pierwszym roku zajęć z edukacji zdrowotnej, uczniowie klas 6 i 7 aktywnie uczestniczyli w wielu ciekawych działaniach promujących zdrowy styl życia, właściwe odżywianie oraz dbanie o kondycję fizyczną.

Podczas zajęć odbyło się m.in. spotkanie ze szkolną pielęgniarką, która opowiedziała jak samodzielnie monitorować swój stan zdrowia i dbać o dobre samopoczucie każdego dnia.

Uczniowie chętnie brali też udział w zajęciach kulinarnych. Przygotowywali zdrowe desery z mleka i bananów, przyrządzali własne napoje izotoniczne, zdrowe tortille oraz kolorowe szaszłyki owocowe. Dzięki tym aktywnościom mogli przekonać się, że jedzenie może być jednocześnie smaczne i zdrowe.

Interesującym wydarzeniem było spotkanie z ratownikami medycznymi. Uczniowie poznali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieli się, jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Podczas lekcji poruszano także temat różnych chorób oraz sposobów odpowiedniego odżywiania. Uczniowie analizowali przykładowe schorzenia i układali jadłospisy dostosowane do potrzeb osób chorych.

Ważnym elementem zajęć była profilaktyka uzależnień. Uczestnicy zajęć przygotowali plakaty dotyczące szkodliwości substancji takich jak alkohol, tytoń, narkotyki i napoje energetyczne.

Nie zabrakło także aktywności ruchowych na świeżym powietrzu, które zachęcały do codziennej aktywności fizycznej i dbania o kondycję.

Dodatkową atrakcją było poznawanie technologii VR, aby móc w nowoczesny i angażujący sposób poszerzać swoją wiedzę.

Zdjęcia>>

Gogle VR zostały zakupione w ramach Rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
#Laboratoria Przyszłośći #LaboratoriaPrzyszłosci

Agata Skurska

Biwak z okazji Dnia Dziecka

29 maja z okazji Dnia Dziecka wychowawcy klas 1a, 2d oraz 3b zorganizowali dla swoich uczniów nocowanie. Wieczór rozpoczął się od zabaw ruchowych na świeżym powietrzu, następnie był czas na pizzę oraz pyszne lody. Po posiłku uczniowie uczestniczyli w różnorodnych grach i zabawach integracyjnych, które sprzyjały budowaniu relacji i współpracy w grupie. Na zakończenie dnia odbył się seans filmowy.
Był to wyjątkowy czas pełen zabawy, integracji oraz wspólnych rozmów.

Zdjęcia>>

Anna Bogusz, Iwona Kowalczyk, Magdalena Lewandowska, Agata Mazurek, Beata Zięba

DZIEŃ DZIECKA W ZWIERZAKOWYM GAJU

Dzieci z grupy 0b w ramach obchodów Dnia Dziecka odwiedziły Zwierzakowy Gaj. W tym mini zoo dzieci miały możliwość obejrzeć z bliska, ale również samodzielnie nakarmić takie zwierzęta jak konie, kozy, króliki czy krowę. Oprócz tego, zobaczyły jak wyglądają kangur, alpaki i kury, a także wiele innych zwierząt. Aby mieć siłę na zabawę dzieci upiekły kiełbaski na ognisku. Zwieńczeniem wycieczki były konkurencje sportowe, które trzeba było wykonać, aby zdobyć klucz do skrzyni skarbów. Misja zakończyła się sukcesem, dlatego grupa zdobyła puchar i złote (czekoladowe) monety. Była to fantastyczna okazja, aby pobyć na łonie natury, ale też zintegrować się jako grupa.

Zdjęcia>>