Świetlica

XV Bożonarodzeniowa Kartka dla Bohatera

Uczniowie z kl. 1b i 1d uczęszczający do świetlicy szkolnej włączyli się w tegoroczną ogólnopolską akcję pt. „XV Bożonarodzeniowa Kartka dla Bohatera”. Akcja ta polegała na wykonaniu kartek i laurek bożonarodzeniowych z życzeniami świątecznymi, pozdrowieniami i podziękowaniami dla Kombatantów. Ma ona na celu wyrażenie wdzięczności Polakom, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Jej celem jest również umocnienie więzi międzypokoleniowych i pielęgnowanie wartości patriotycznych.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek

Mikołajki

W świetlicy szkolnej dużo się dzieje. Ostatnio uczniowie z grup 1d i 3b uczestniczyli w warsztatach mikołajkowych, które odbyły się we współpracy z biblioteką szkolną. Świetliczaki obejrzały film edukacyjny z najważniejszymi ciekawostkami o Mikołaju. Następnie pani bibliotekarka - Agnieszka Piłat przedstawiła utwór pt. „Prezenty Świętego Mikołaja” w teatrzyku kamishibai. Podsumowaniem zajęć było wykonanie prac w postaci zawieszki Świętego Mikołaja z papieru.

Zdjęcia>>

Agnieszka Piłat, Anna Mazurek, Andrzej Mazurek

Świąteczne przygotowania

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia ruszyły w świetlicy pełną parą. Oprócz papierowych ozdób choinkowych wykonywanych przez uczniów z klas 2, pojawiły się również dekoracje z włóczki; białe, niebieskie i różowe gwiazdki, które migotać będą na choinkowych gałązkach. Ponownie zagościła u nas, na drugich już warsztatach,  florystka, pani Krystyna Fryc. Tym razem świetliczaki z klasy 2 c i 2 d wykonywały stroiki świąteczne. Profesjonalizm pani Krysi pomógł wyczarować cudowne kompozycje ze świeżych, zielonych gałązek i elementów dekoracyjnych, przyniesionych przez dzieci.

Z serca dziękujemy naszemu gościowi, pani Krystynie za poprowadzenie warsztatów. Życzymy wszystkim wspaniałych, zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2026.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

Ogólnopolski projekt edukacyjno - czytelniczy „Bajki – Pomagajki”

We wrześniu w świetlicy szkolnej grupa uczniów z kl. 1b przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjno – czytelniczego pt. „Bajki – Pomagajki”, czyli o magicznej mocy bajkoterapii. Jego celem jest wzmocnienie i ochrona rozwoju psychicznego dziecka, budowanie wiary we własne możliwości, kształtowanie poczucia pewności siebie oraz nabywanie umiejętności rozpoznawania podstawowych emocji, a także rozwijanie umiejętności artystycznych. Udział w projekcie polega na systematycznym czytaniu bajek i oswajaniu dzieci z danym problemem w kolejnych miesiącach. Na początek uczniowie zapoznali się z bajką terapeutyczną dotyczącą problemu bezpieczeństwa pt. „112”. W kolejnym miesiącu był poruszony problem braku wiary we własne siły w opowiadaniu „Bajka o szarym słowiku”. Następny tekst dotyczył problemu dziecka, które boi się pająka pt. „Przygody trzech sympatycznych skrzatów – Nomika, Drewika, Drobika”. W grudniu zaś w bajce pt. „Kocica złośnica woła : ja nie chcę się z Tobą bawić” był poruszony problem rozwiązywania konfliktów rówieśniczych.

Dzieci po wysłuchaniu bajek biorą udział w scenkach dramowych oraz w dyskusji próbując odnaleźć przykłady podobnych sytuacji i problemów w otaczającym ich środowisku. Podsumowaniem zajęć są wykonane przez uczniów prace plastyczne przedstawiające bohaterów, a także sytuacje, które po wysłuchaniu najbardziej zapadły im w pamięć.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek

Mikołajkowo-świąteczne warsztaty

Za oknem pogoda podpowiada nam, że zbliża się koniec roku. Miesiąc grudzień niesie ze sobą mnóstwo okazji do wyczarowywania mikołajkowych i świątecznych drobiazgów. Już podczas ostatnich listopadowych zajęć świetlicowych – 28.XI grupa uczniów z klasy 2 c pod czujnym okiem zaproszonego gościa – Pani Krystyny Fryc tworzyła z kolorowej włóczki piękne miniaturowe mikołajki i krasnale oraz choinki, zdobione według gustu wykonawców. Dzięki warsztatom powstały śliczne ozdoby, które będą cieszyć swoim widokiem w domach dzieci, wprowadzając świąteczną atmosferę.

Dziękujemy serdecznie Pani Krystynie Fryc za poświęcony nam czas, zaangażowanie oraz wspaniałe pomysły.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

Warsztaty protetyczne

W dniu 27 listopada br. gościliśmy na zajęciach świetlicowych panią Magdalenę Karbowniczek. Pani Magda jest z zawodu protetykiem. Warsztaty przez nią poprowadzone miały na celu przybliżenie świetliczakom  tego zawodu. Wszystkie dzieci z wielką uwagą słuchały wszystkich informacji głoszonych przez prelegentkę. Uczniowie poznali na czym polega praca protetyka, mogli obejrzeć materiały oraz narzędzia potrzebne w codziennej pracy w gabinecie protetycznym: dwa rodzaje gipsu – biały i żółty, woski do wykonywania wzorników, proszek akrylowy, modele szczęki i żuchwy, zwieraki, artykulator, nożyki, inleje, miseczki, łyżki do wycisków i mieszania oraz sztuczne ząbki wykorzystywane do ustawiania w protezach zębowych. Pani Magda krok po kroku przedstawiła dzieciom etapy powstawania protez. Chętni uczniowie mogli wykonać wzornik, ustawić na nim zęby lub wymodelować z plasteliny powiększony kilkakrotnie model wybranego zęba. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczny upominek - małą tubkę pasty do zębów oraz podręczny worek na różności. Warsztaty wzbudziły niezwykłe zainteresowanie wśród dzieci, kilkoro z nich zadeklarowało nawet chęć zostania protetykiem w przyszłości.

Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Karbowniczek za ciekawe przedstawienie swojego zawodu.

Zdjęcia>>

Urszula Widelska

MISTRZ PIĘKNEGO PISANIA W KLASACH II C I II D

W dniu 14.11.2025 r. na zajęciach świetlicowych w grupie klasy II c i II d odbył się Świetlicowy Konkurs Pięknego Pisania. Celem konkursu było motywowanie uczniów do pięknego pisania oraz rozwijanie umiejętności  starannego i poprawnego przepisywania tekstów. Do konkursu zgłosiło się 8 uczennic. Ich zadaniem było przepisanie z podręcznika klasy 2 fragmentu wiersza o jesieni, autorstwa Marka Głogowskiego pt. „Pora wesoła”. Tytuł Mistrza otrzymała Agatka Plewik. Serdecznie gratulujemy! Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz symboliczny długopis i coś słodkiego. A zdobywczyni tytułu – oprócz długopisu, kilka drobiazgów przydatnych w szkole.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy bardzo za udział!

Zdjęcia>>

Urszula Widelska  

Warsztaty literacko – plastyczne o tematyce patriotycznej

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w świetlicy szkolnej, w grupie 1b i 1d, odbyły się warsztaty literacko – plastyczne, które poprowadziła Pani Dorota Chudzik z Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Uczniowie poznali nasze tradycje i symbole narodowe. Wykonali kokardę narodową, którą mogli dumnie nosić po lewej stronie, na sercu.

Dziękujemy serdecznie Pani Dorocie za ciekawe warsztaty.

Dzieci ponadto w tym okresie obejrzały film edukacyjny, wykonały prace plastyczne, a także rozwiązywały zagadki, testy i quizy o tematyce patriotycznej.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek