Pedagog

Spotkanie z Nikolą Próchniak w ramach projektu „Korona z głowy – MISSJa: Stop Hejt!

W środę, 4 czerwca, w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach projektu „Korona z głowy – MISSJa: Stop Hejt”. Autorką i inicjatorką wydarzenia była Pani Nikola Próchniak – studentka i finalistka Miss Polonia 2025, reprezentująca województwo lubelskie.

Pani Nikola spotkała się z uczniami klas VII, aby porozmawiać o jednym z najpoważniejszych problemów współczesnej młodzieży, jakim jest hejt. W swoim wystąpieniu opowiadała o mechanizmach nienawiści pojawiających się w codziennym życiu. Podkreślała, że choć niektórzy potrafią ignorować negatywne komentarze, dla innych osób mogą być one źródłem ogromnego cierpienia. Uczniowie mieli również okazję poznać osobistą historię Nikoli. Zainspirowała ją ona do działania na rzecz większego szacunku i akceptacji w społeczeństwie.

Projekt „Korona z głowy – MISSJa: Stop Hejt” to ważny głos w debacie na temat empatii, wzajemnego zrozumienia i przeciwdziałania przemocy słownej. Cieszymy się, że nasza szkoła mogła stać się uczestnikiem tej wartościowej inicjatywy i mamy nadzieję, że przekazane treści na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

Zdjęcia>>

Anna Dyguś

Pogadanka o odpowiedzialności karnej nieletnich i cyberprzemocy - spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Lublinie

8 maja, w naszej szkole odbyło się ważne spotkanie profilaktyczno-edukacyjne skierowane do uczniów klas V–VIII. Pogadankę przeprowadzili przedstawiciele Komendy Policji w Lublinie, którzy w przystępny i angażujący sposób poruszyli tematykę odpowiedzialności karnej nieletnich oraz zjawiska cyberprzemocy.

Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Uczniowie dowiedzieli się m.in., czym jest demoralizacja, jakie czyny są karalne wśród nieletnich oraz jakie środki wychowawcze mogą być stosowane wobec osób poniżej 18. roku życia. Omówione zostały również konkretne przykłady cyberprzemocy, takie jak hejt, groźby czy publikowanie kompromitujących treści, a także możliwe skutki prawne takich działań.

Funkcjonariusze policji zachęcali młodzież do odpowiedzialnego korzystania z Internetu, szacunku wobec innych oraz reagowania na przejawy przemocy — zarówno tej fizycznej, jak i w sieci. Spotkanie zakończyło się serią pytań, na które uczniowie chętnie odpowiadali i sami je też zadawali, co świadczyło o zainteresowaniu poruszaną tematyką.

Zdjęcia>>

Anna Dyguś

„Wzajemne dokuczanie – jak sobie radzić ?”

W ramach zajęć świetlicowych gościliśmy szkolną pedagog – panią Annę Dyguś. Nasz gość poprowadził warsztaty „Wzajemne dokuczanie – jak sobie radzić?”. Uczniowie z kl. II i III wysłuchali informacji na temat problemu wzajemnego dokuczania, jego konsekwencji oraz sposobów radzenia sobie z tym szkodliwym zjawiskiem. Dzieci obejrzały film tematyczny, który zainspirował ich do zadawania pytań, pracowały w grupach, trwała dyskusja, miały miejsce tzw. „scenki”.

Zdjęcia>>

Anna Mazurek
Anna Dyguś

Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 w naszej szkole

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.

DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 przypada na 11 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2025.

W naszej szkole z tej inicjatywy  zostały podjęte następujące działania:

  • Przygotowanie gazetek ściennych na korytarzach szkoły.
  • Konkursy dotyczące wykonania Strażnika Internetu i Infografiki.
  • Quiz dotyczący DBI 2025.
  • Zajęcia edukacyjne w klasach, w tym lekcje online proponowane przez Saferinternet.

Ponadto zapraszamy Rodziców do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi tj.:

  • Domowe Zasady Ekranowe – broszura (edukacja.fdds.pl)
  • Chroń dziecko w sieci przed szkodliwymi treściami – broszura (edukacja.fdds.pl)

Natomiast, 11 lutego rozdaliśmy nagrody w trzech kategoriach. Oto zwycięzcy:

Konkurs „Jak wygląda Strażnik Internetu?”:

I miejsce:

  1. Kornel Szyszko 1 c
  2. Natalia Wójtowicz 7 c
  3. Michalina Pyc 7 c
  4. Piotr Oleszek 4 a

II miejsce:

  1. Hanna Doktór i Kornelia Dziekanowska 4 a

III miejsce:

  1. Oliwia Wieczerzak i Alicja Jośko 3 a
  2. Gabriela Czech i Wiktoria Pietras 4 c

Konkurs na INFOGRAFIKĘ (projekt graficzny):

I miejsce: Michalina Pyc 7 c

II miejsce: Anna Bednarczyk 3 b

III miejsce: Kornelia Plewik 3b

Wyróżnienie:

  1. Edyta Błaszczak 3 b
  2. Zofia Gustyn 2 a
  3. Daria Mendykowska 2 a

Quiz dotyczący Dnia Bezpiecznego Internetu:

I miejsce (ex aequo):

  1. Antoni Plewik 5 d
  2. Daria Plewik 7 c
  3. Daria Marek 8 c

Zapraszamy do udziału w konkurach za rok.

Zdjęcia>>

Dzień Pozytywnego Myślenia

Pozytywne myślenie fakty i Mity USWPS

Dobre momenty zdarzają się w naszym życiu każdego dnia, tylko czasami ich nie dostrzegamy. Ale wbrew przekonaniom optymizmu możemy się nauczyć poprzez świadomą zmianę nastawienia do świata. Dzień Pozytywnego Myślenia, który przypada na 2 lutego, jest doskonałą okazją na dostrzeżenie zalet dnia codziennego.

Czytaj więcej: Dzień Pozytywnego Myślenia