„To się w ścieku nie mieści!”

15 czerwca 2023 r. klasa II „d” była na wycieczce w Oczyszczalni Ścieków w Bełżycach. Uczniowie zobaczyli miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla osób postronnych. Dowiedziały się, w jaki sposób przywraca się środowisku oczyszczone ścieki. Poznały poszczególne etapy oczyszczania wody poprzez filtrowanie, a następnie oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii. Dzieci miały okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych. W czasie wycieczki uczniowie zobaczyli rury doprowadzające ścieki, kratki oczyszczające z większych zanieczyszczeń, pompy tłoczące powietrze do specjalnych zbiorników, w których pożyteczne bakterie oczyszczają ścieki. Z bliska oglądali osadniki i pracujące maszyny, które oczyszczają i oddzielają różne zanieczyszczenia.

O roli oczyszczalni jaką pełni dla człowieka i środowiska, opowiedział nam tata naszej koleżanki Julki.

Dzięki tej wycieczce dzieci uzmysłowiły sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.

A. Ambrożkiewicz
K. Bożym